Kategori | Beslenme

120 Yıl Yaşamak İstiyorsanız, Az Yiyin

Belki de insanların genlerinde, tüm yaşam boyu yiyebilecekleri gıdalar belirlenmiş durumda. Belirlenmiş sınırlardaki yiyecekleri tükettiğimizde ömrümüz de sona eriyor. Bu görüşün doğmasına yol açan çalışmalar, 1960’lı yıllardan beri sürüyor.

Prof. Dr. G Walford tarafından fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, normalin altında yiyecek verilen farelerin, normal beslenenlere göre, yüzde 50 oranında daha uzun yaşadığı belirlendi. Bu oran insanlara uyarlandığında rahatlıkla 120 yaşına kadar yaşamanın mümkün olabileceği söyleniyor. ‘Ben bu kadar uzun yaşamak istemem, çünkü ömrümün son 40 yılında hastalıklar ve kısıtlamalrla uğraşamam’ diyenlere karşı Dr Walford, bu görüşün doğru olmadığını uzun yaşamanın yanısıra sağlıklı da yaşanabileceğini belirtiyor.

Bunun açıklaması da yine fare deneylerine dayanıyor. Kalorisi kısıtlanmış beslenen 31 – 35 aylık farelerin, 11 – 15 aylık fareler düzeyinde performans gösterdikleri, kanser, damar sertliği ve aralarında romatizmal hastalıkların da yer aldığı bağışıklık sistemi sorunlarının daha az görüldüğü de bu çalışmalarla kanıtlanmış durumda.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar