Kategori | Sağlık Konuları

Abdominoplasti – Karın germe

Hamilelik karın derinizi ve kaslarınızı gevşetti mi?

Karnınız sanki ayaklarınıza değiyormuş gibi mi hissediyorsunuz?

Sürekli kilo alıp verme nedeniyle karın deriniz sarkıp karın kaslarınız zayıfladı mı?

Gevşek karın kaslarınız ve fazla karın yağlarınız kötü duruşunuza ve potansiyel sırt ve bel ağrılarına neden oluyor mu?

Gevşek karın kaslarının, kilo alımının ve hamileliğin bir sonucu olan karın fırlaklığı binlerce insanın sorunudur. Bu durum diyet veya egzersize genellikle iyi yanıt vermemektedir, çünkü deri ve altında bulunan kaslar gevşemiştir. Ancak abdominoplasti adı verilen karın kaslarının gerilmesi ile fazla yağ ve deri dokusunun atılması işlemi bu durumu düzeltilebilir.

Abdominoplasti ameliyatının bir kilo verme veya sağlıklı bir diyet ve egzersizin yerini alabilecek bir girişim olmadığını bilmek gerekir.

Her ne kadar bu girişim ile bir miktar yağ uzaklaştırılıyor olsa bile abdominoplasti, şişmanlık için uygulanabilecek bir tedavi yöntemi değildir.

Gelecekte hamile kalmayı düşünüyorsanız hamilelik sırasında tüm karın belirgin olarak gerileceğinden abdominoplasti ameliyatını en azından hamilelik sonrasına ertelemeyi düşünmelisiniz.

Abdominoplasti ile beraber aynı zamanda fıtık ameliyatı, tüp bağlanması, idrar kesesinin askılanması veya histerektomi gibi ameliyatlar da uygulanabilir.

Abdominoplasti Düşünüyorsanız
Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesinden fazla deri ve yağ kitlesinin uzaklaştırılması ve karın duvarı kaslarının gerilmesi için uygulanan cerrahi bir girişimdir.

Bu girişim belirgin bir şekilde karnın şişkin ve/veya sarkık görünümünü azaltabilir. Ancak problemin büyüklüğüne ve düzeltmek için gerekli cerrahi girişime göre bir kalçadan diğer kalçaya kadar bikini veya külot içinde kalacak olan kalıcı bir iz olacağı unutulmamalıdır.

Abdominoplasti düşünüyorsanız burada yazılanlar bu girişimin ne zaman yardımcı olabileceği, nasıl uygulandığı ve ne tür sonuçlar bekleyebileceğiniz hakkında temel bir bilgi verecektir. Burada yazılanlar tüm sorularınıza yanıt veremez, çünkü büyük bir çoğunluğu kişiye özgüdür. Lütfen anlamadığınız konular hakkında doktorunuza danışınız.

Abdominoplastiye En Uygun Adaylar
Abdominoplastiye en uygun adaylar geniş yağ kitlesi ve/veya gevşek karın derisi olan ve bu şikayetlerinin diyet veya egzersiz ile giderilemediği kadın ve erkeklerdir.

Bu ameliyat özellikle birden çok hamilelik nedeniyle karın kasları ve derileri normale geri dönebilme noktasının ilerisinde gerilmiş olan kadınlara yardımcıdır. İleride hamile kalmayı düşünen kadınlarda da ameliyat sırasında gerilen dik karın kasları hamilelikle tekrar ayrışabileceğinden ameliyat ertelenmelidir.

Yaşlı kişilerde, deri esnekliğinin kaybolmuş olması nedeniyle hafif bir şişmanlıkla kolaylıkla oluşabilen fazlalıklar da bu ameliyatla giderilebilir.

Önemli oranda kilo vermeyi düşünen kişiler bu ameliyatı ertelemelidir.

Daha önce geçirdiğiniz karın ameliyatlarınız nedeniyle izleriniz varsa doktorunuz abdominoplastiyi önermeyebilir veya izlerinizin aşırı belirginleşebileceğini söyleyebilir.

Abdominoplasti görünümünüzü ve kendinize güveninizi artırabilir. Ancak idealinizi kazanmanızı veya insanların size farklı davranmalarını sağlayamayabilir. Cerrahiye karar vermeden önce beklentilerinizin neler olduğunu dikkatlice düşünün ve doktorunuzla tartışın.

Ameliyat

Yapılacak işlemlere bağlı olarak tam abdominoplasti genellikle 2 ile 5 saat arasında sürmektedir.

Kasık bölgesinin hemen üstünden yapılan bir kesi orta ve alt karın bölgesinden fazla deri ve yağın alınmasında kullanılır.
Kasık bölgesinin hemen üstünde yapılacak bir kesi ile orta ve alt karın bölgesinden fazla deri ve yağın uzaklaştırılması sağlanır.

Genellikle kasık bölgesinin hemen üstünde bir taraf kalça kemiğinden diğerine uzanan uzun bir kesi yapılır. İkinci bir kesi göbek deliğini çevre dokulardan ayırmada kullanılır. Bu kesi genellikle şekilde görüldüğü gibi U veya W şeklinde olmakta ve böylece ameliyat sonrası oluşacak kesi izinin külot veya bikini içinde gizli kalması sağlanmaktadır.

Bu kesinin planlanmasında siz de doktorunuza giymeyi tercih ettiğiniz külot veya bikini tarzını belirterek hatta yanınızda getirerek izlerin tam olarak gizlenebilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Abdominoplastinin ilk gerçekleştirildiği yıllarda sıklıkla kullanılan ve moda olan giyim tarzına uygun olarak bu kesi daha yayvan olarak planlanmakta iken bugün daha yüksek kesimli (high cut) bikini, tanga ve külotların tercih edilmesi nedeniyle daha dar ve yan kısımları daha yüksek olan kesiler tercih edilebilmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar