Kategori | Kadın Sağlığı

Adet gecikmesi ve nedenleri

Adet gecikmesi kadınlarda adet kanamasının beklenen tarihten geç gelmesidir. Bu durum kadınlarda sık olarak gebelik, emzirme, menopoz ve diğer dönemlerde rastlanıyor. Ama her zaman normal adet gören ve gecikme yaşayan kadınların yapması gereken ortada bir şüphe durumu varsa ilk olarak gebelik testi yapılmasıdır. Eğer gebelik testinin sonuç negatif olarsa o zaman bu gecikmeye neden olabilecek diğer sebepler araştırılır. Bu yüzden de bunu uzmanlara danışmak tavsiye edilir.

Genellikle âdetin gecikmesine neden faktörler arasında ilk olarak hormonsal faktörler, üreme organlarındaki hastalıklar, stresli yaşam tarzı, ağır ve yoğun egzersizlerin yapılması durumu, aşırı olarak kilo almalar veya vermeler vardır. Adet kanaması vücutta bulunan işlevleri birbirinden farklı hormon salgılayan birçok salgı bezinin uyum içinde çalışması sonucunda olur. Ve adet gecikmesi bu salgı bezlerindeki oluşan herhangi bir düzensizlik sonucunda oluyor.

Başka şekilde desek adet kanaması rahim içi zarının dökülmesi demektir. Ve bu kanamanın baş tutması için rahim içi zarı yeterli bir kalınlığa ulaşmalıdır. Özellikle kürtaj işlemleri rahim içi dokuyu zedeleyebildiğinden sonraki aylarda adet kanaması olmayabilir.

Bundan ilave adet gecikmesi durumları ağır egzersizler yapan kadınlarda da rastlanıyor. Bu durumsa sık olarak daha fazla sporcu kadınlarda görülüyor. Aynı zamanda aşırı stres ve diyet sonrası aşırı kilo veren kadınlarda da âdetin gecikmesi oluyor.

Adet gecikmesi durumlarında gebelik testi negatif olarsa yansılanım yapılmalıdır. Bu şekilde rahim iç zarının kalınlığının yeterli olup olmaması tespit edilir.

Eğer bu durum sürekli yaşanırsa mutlaka bir doktora müracaat etmeniz gerekiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar