Kategori | Sağlık Bilgileri

Adet kanaması ve tedavisi

Herhangi bir özür, sebebiyle olmaksızın, erginlik çağına gelmiş kadınların belli aralık ve belli zamanlarda rahimlerinden gelen kana hayız kanı denir. Buna göre; Hamile kadın adet görmez, erginlik çağma gelmeyen genç kız adet görmez, adetten kesilmiş yaşlı kadın hayız görmez, doğum, düşük ve özür sebebiyle gelen kan “hayız kan” değildir. Bunlardan gelen kan özür kanıdır.

Adet kanamasının en azı üç gün, en çoğu ise on veya on beş gündür. Adet kanamasının devam süresi her kadına göre değişiklik gösterir. Her kadın için alışkanlık haline getirilmiş bir süre vardır, bu süre dışında olan kanama, adetten değildir.

Adet kanaması ve tedavisi

Bazı kadınlar, adet kanaması sırasında, bilhassa başlangıç günlerinde ağrı, sıkıntı, yarım baş ağrısı ve cinsî münasebete karşı isteksizlik gibi bir takım sıkıntılar geçirdiği için, bir nevî ruhî olarak hastadırlar. Hamile olan kadın adetten kesilir. Zira adet görme zamanında rahimden dışarı atılan kan, hamilelik müddetince çocuğa gıda haline dönüşür. Çocuk bu gıdayı göbek kordonu vasıtasıyla alır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar