Kategori | Genel

Adet sanıcısı: Her ay her ay hiç çekilmiyor!

Kadın olmak iyi, hoş da bir de şu her ay çekilen adet sancıları olmasa… Bu ağrılar kadınların hayatını dayanılmaz hale getiriyor.

12 – 13 yaşlarında olup henüz adet görmeyenlerin neredeyse hepsi bir an evvel regl olmak istediklerini söylerler. Ne de olsa adet görmeye başlamanın kadınlığa ilk adım olduğunu düşünürler. Pek çok genç kızın bu düşüncesi ilk adet sancısını yaşayana kadar sürer! Adet gören genç kızların ortalama yüzde 80’i kramp şeklinde görülen şiddetli ağrılardan yana dertli. Peki bu her ay çekilen sancıların nedenleri nedir ve ağrıyı azaltmanın yolları nelerdir? Sorularımızın yanıtlarını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Taşdemir’den aldık.

Krampların nedenleri

Adet kanaması başlamadan önce ve kanama sırasında karın ve kasık bölgesinde şiddetli ağrılar görülüyor. Bu sancılar genellikle kramp şeklinde kendini hissettiriyor. Bazı kişilerde çok hafif şiddette olmasına karşın birçok kadında şiddetli sancılar oluyor. Öyle ki, kadınların günlük yaşantılarını engelleyebiliyor. Op. Dr. Murat Taşdemir krampların nedenlerini şöyle açıklıyor: “Adet kanaması ile rahmin iç tabakası dökülmeye başlar ve prostoglandin adı verilen maddeler salınır. Bu maddeler rahimdeki düz kasların kasılmasına neden olur. Rahimdeki düz kasların kasılması sırasında şiddetli kramplar hissedilir. Prostoglandin düzeyi bazen çok yükselir ve bu durum ağrının çok fazla olmasına neden olur. Rahim ile rahim ağzı arasındaki kanalın dar olduğu genç kızlarda kramplar daha şiddetli görülür.” Stres adet sancılarının artmasına neden olan bir diğer faktör. Kadınların daha stresli günler yaşadığı zamanlarda adet sancıları şiddetini artırarak kendini hissettiriyor. Adet kanaması sırasında kramplar dışında başka yakınmalar da oluyor. Bazı kadınlarda kramplara baş ağrısı, bulantı, kusma, sık idrara çıkma ve bağırsak hareketlerindeki değişiklere bağlı olarak ishal ya da kabızlık eşlik ediyor.

Tedavisi

Krampları tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil. Ancak, bazı önlemlerle şiddetini azaltmak zor değil. İşte bazı öneriler:

Yeteri kadar dinlenme, uyku ve düzenli egzersiz yapılması krampların şiddetini azaltıyor.
Sancı sırasında karın bölgesine sıcak pedler yerleştirerek ağrıları azaltmaya çalışın.
Karın bölgesine sıcak su torbası koyun. Ancak, kullanılan suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin.
Prostoglandin üretimini azaltan ağrı kesiciler kullanın. Ancak ağrı kesicileri kramplar şiddetlenmeden alın. Ağrı kesicileri kullanmaya tahmini adet kanamasından bir gün önce başlayın ve kanama başladıktan sonraki 1 – 2 gün devam edin.

Ağrı kesici ilaç kullanımının adet kanamasını arttırdığı yolunda bir inanış var. Op. Dr. Taşdemir, aspirin dışındaki ağrı kesicilerin kanamanın artmasına neden olmayacağını belirtiyor. Ancak ağrı kesicileri kullanmadan önce bir hekime danışmayı kesinlikle ihmal etmemenizde yarar var.

Rakamlarla adet ağrısı

Genç kızların yaklaşık yüzde 50’si erken ergenlik döneminde adet ağrısı deneyimine sahip. Geç ergenlik döneminde ise bu oran yüzde 75’e kadar ulaşıyor.
Geç ergenlik ve erken yetişkinlik çağında adet ağrılarının şiddeti daha da artıyor.
Adet ağrısı oranı 18 – 27 yaşları arasında yüzde 81 iken, 35 – 49 yaşlar arasında yüzde 45’e iniyor.
Adet ağrısı olan kadınların yüze 33’ü orta şiddetli, yüzde 32’i şiddetli, yüzde 14’ü ise dayanılmaz şiddette ağrılardan şikayet ediyor.
Her 7 genç kızdan birisinde ağrılar çok şiddetli oluyor.
Adet sancısı şikayeti çeken 10 kadından 8’inde ilk çocuğun doğumundan sonra şikayetler sona eriyor.

SSS

Adet kanamaları başlamadıysa
Adet kanamaları 9 – 16 yaşları arasında başlar. Spor yapan kızların yanında çok zayıf olan ve gelişmenin başladığı dönemlerde kilo veren kızlarda ilk adet kanaması gecikebilir. 15 yaşına gelinmesine rağmen adet kanamaları başlamadıysa bir hekime danışılmasında yarar var.

Adet kanamaları düzensizse
Vücut ağırlığı, diyet, heyecan, stres, egzersiz ve hastalıklardan dolayı adet kanamaları düzensizleşir. Ancak ilk 1 – 2 yıl adet kanamalarının düzensiz olmasını normal karşılamak gerekir.

Adet siklusları çok uzunsa
Özellikle genç kızlık döneminde yılda sadece 3 – 4 kez adet görülebilir. Stres, ağır egzersiz, ani kilo kaybı ve diyet nedeni ile adet siklusları çok uzun sürebilir. Bunun dışında hormonal dengesizlikler de bu sürenin uzamasına yol açar. Bu nedenle adet siklusları uzadığında doktora danışılmalı.

Adet siklusları çok kısaysa
Normalde 25 – 30 gün arasında süren adet siklusları görülür. Bazı kişilerde adet siklusları 21 günden kısa sürebilir. Bu durumda hekime başvurarak kontrolden geçmek gerekir. Fazla kanama kansızlığa neden olabilir.

Çekenler anlatıyor

Senelerdir ağrıyı dindirme yolları arıyorum Tuğba Ekim (24)

Etrafımda olan biten hiç bir şeyi ne hissediyorum. Ne de olup bitenle ilgilenebiliyorum. Öyle kötü bir ağrı ki sadece ağrıyan bölge değil insanın vücudunun tüm bölgelerini etkisi altına alıyor. Ayrıca ağrı geçtikten sonra ağrıyan bölgede bir acı da oluşuyor. Zamanında çok fazla ağrı kesici kullandığım için onlar da etkili olmuyor. Beklemekten başka yapacak birşey kalmıyor. Sağa dön, sola dön, kalk yürü, iki büklüm şekilden şekile girip otur malesef farketmiyor. Bazen bana o sancı canlıymış gibi bile geliyor. Tam geçiyor, oh be diyorsun, bir anda yeniden doğmuş gibi oluyorsun. İşte tam o sırada 2 katı bir şekilde geri dönüyor ve adeta nefesini boğazına kilitliyor.

Adet sancısını azaltmanın yollarını senelerdir arayanlardanım. Benim yeni keşfetmiş olduğum muz olayı var. Adet döneminizden yaklaşık 3-4 gün önce her gün 1 tane muz yemeyi deneyin. Belki psikolojik belki de gerçekten işe yarıyor çünkü bir nebze de olsa hafifledi bende. Bir de eskiden kalma bir yöntem var. Sıcak su torbası. Ben bunun faydasını pek göremedim ama gördüğünü bildiğim arkadaşlarım var. Sıcaklığın bir yararı var ama bu adet dönemi öncesinde ayakları sıcak tutmakla alakalı sanırım. Böylece ağrı çok şiddetli olmuyor. Garip garip pozisyonların faydasına da inanıyorum. Ne bileyim amuda kalkmak, yere yatıp bacakları yukarı doğru uzatmak, aşağı sarkıtmak… O saçma hareketleri yaparken bir yerini sakatlamaktan korktuğunuz için zaten ağrıyı falan düşünecek haliniz kalmıyor. Belki de o yüzden hafiflediğini sanıyoruz. Ve çok iyi bir öneri değil ama o zamanlarda, özellikle sancılı anlarınızda sigara içmenin de faydası olduğuna inanıyorum. Artık sigara içmiyorum ama içtiğim zamanlarda bir nevi uyuşturucu etkisi yapıyordu sanki. Tadı her zaman olduğundan daha kötüydü, insan o günlerde özellikle hiç sigara içmek istemez ama ağrıyı hafifletiyordu. Sıcak sütün içine bal katarak içmenin de bir yardımı olduğu söylenir.

İş yerinden ayda bir gün izin Aslı Bariyer (26)

Kusma, oradan oraya dönerek şekillere girme, bacakların titremesi, dokunulmasından nefret etmek… Ağrının yanında getirdikleri. Tabii daha sonra bağırsakların bozulması da cabası… Önce bir ilaç keşfediyor ve başlıyorsunuz, 3 seferden sonra o artık işlemeyenlerden biri oluyor, sonra bir sonraki, bir sonraki. Ağırlaşan ilaçlar bu arada mideme neler yapıyor bilmiyorum. Ne sıcak su, ne ayakları sıcak tutmak… Sevgili arkadaşım şiddetini hiç değiştirmeden aylık düzenini aksatmıyor. Son kullandığım hapla biraz idare edebiliyorum ve iğneyle. Neyse ki benimki uzun sürmüyor. 24 saat sonra bomba olabiliyorum. Tabii ilaçtan kalan dildeki kötü tat ve genel mide bulantısı ve sanki uyuşturucu müptelasıymışım gibi bakan gözlerim dışında. Bazen başladığında seviniyorum. “Oh başladı ve bu ayı da 24 saat sonra atlatacağız” diye. Beklemek bazen çekmekten daha kötü.
En önemlisi psikolojik etkisi. Lisedeyken sınav günlerine denk gelecek korkusu, “lütfen hafta sonu olsun” duaları, aniden arkadaşlarla sinemadayken tutan sancı… Daha sonra ise iş hayatı. Ayda bir gün garanti iptal. Ya toplantıya denk gelirse, önemli bir görüşmeye ya da kutlamaya… İlk işime girdiğimde söylediğim tek şey vardı: “24 saat çalışırım ama ayda bir gün beni affedeceksiniz, adet sancım var benim”. Zaten daha sonra işyerinde tutan ağrılarda sigara odasında yerlere yatmalar, tüm erkeklerin acır bir halde ne yapacaklarını bilemeden benimle ilgilenmeleri, üzerime ceketlerini örtmeleri, ne istersin diye koşuşturan kızlar…

İşte hayat böyle geçiyor. Alıştım, sadece bir gün. Ona göre kendimi ayarlamayı öğrendim. Ama bir tüyo: Bu iş seksle falan geçmiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar