Kategori | Hastalıklar

Akciğer Kanseri: Erken Teşhiş

Akciğer kanserinde belli bir aşamadan sonra uygulanan tedavi yöntemlerinin cevap vermediğini belirten Prof. Akkoçoğlu, erken teşhis edilmesi durumunda, hastanın yaşam süresinin 1 ile 10 yıl arasında uzatılabileceğini söyledi.

Gelişmiş ülkelerde akciğer kanseri olan hasta sayısında azalma yaşanırken, Türkiye’de sürekli bir artış görüldüğünü vurgulayan Prof. Akkoçoğlu şöyle konuştu: “Akciğer kanserinin en önemli nedeni olan sigara içiminin önlenmesinde daha fazla yol almamız gerekiyor. Öncelikle hastalığa neden olan ana koşulları en aza indirmekle başlanabilir. Ayrıca ailesinde kanser olan ve kimyasal etkiye maruz kalan kişilerin belli sürelerle doktora gitmeleri ve erken tarama yöntemlerinden geçirilmeleri gerekir.”

Düzenli kontrol

Dünya Bronskopi Derneği Başkanı Prof. Hirokino Yoshimura ise erken tanı ve tedavide kullanılan bir yöntem olan bronskopinin yaklaşık 100 yıl önce keşfedildiğini vurgulayarak ”Bronskopi, akciğer kanserinin floresan tekniğiyle henüz grafide belirmeden erken teşhis edilmesini sağlamaktadır” dedi.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar