Kategori | Genel

Akne

Akne: Yıllarca’da Geçmeyebilir!

Bu kez de sizlere yıllar boyu yazılıp çizilen ancak yine de tam olarak anlaşılamayan bir sağlık probleminden sözedeceğiz: Akne. Evet yanlış duymadınız! Bu basit gibi görünen problem aslında bir çok genç insanı çok yakından etkiliyor. Uzmanlar Ingiltere’de 200.000 akne hastasından oluşan bir grup üzerinde yaptıkları araştırmada bu grup üyelerinin akneden kaynaklanan görüntüleri nedeniyle okul ve iş yaşamında ciddi problemlerle karşılaştıklarını, gıda ve giyim sektöründe iş bulmakta zorlandıklarını, birtakım sosyal problemler yaşadıklarını hatta intihara sürüklendiklerini saptadılar.

Akne nedir?

Hepimiz onu “sivilce” olarak tanıyoruz, ancak bazen ergenlik sivilcesi olmanın ötesinde gerçek bir sağlık problemi olabiliyor. Aslında hepimizin cildinde bulunan yağ bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklanan bir problem bu. Genellikle 12-25 yaş arasında görülüyor. Sanıldığının aksine cinsel yaşamla ve alınan gıdalarla hiç bir şekilde ilgili değil, sadece regl dönemlerinde biraz daha alevlendiği saptanmış. Hekimlerce ayırıcı tanısı konulan değişik tipleri var, ancak en fazla sorun yaratabilecek olan tür “kistik akne” denilen iltihaplı ve şişkin görünümlü aknede yaşanıyor. Çünkü özel bir tedavi uygulanmaksızın iyileşmiyor ve iyileşme sırasında ciltte birtakım izler bırakıyor.

Nasıl tedavi ediliyor?

Tedavisi bazen aylar sürebiliyor. Basit sivilce türleri sadece yeterince beklendiği takdirde kendilkiğinden iyileşiyor. Ancak bazı türlerinin tedavisi için retinoik asit ve benzeri yüzeyel uygulanan ilaçlar kullanılıyor. Bazı durumlarda ise aknenin nedeni hormonal bir problem olabiliyor (örneğin yumurtalık kisti), bu durumda ağızdan alınan ilaçlar veya ameliyat çözüm olabiliyor. Aknenin kistler oluşturması halinde ise A vitamininin sentetik bir türevi olan retinoik asit türevi ilaçların ağızdan kullanımı tercih ediliyor. Bu tercih neredeyse kesin denebilecek bir çözüm sağlıyor, ancak mutlaka bir deri hastalıkları uzmanının önerileri doğrultusunda kullanılması gerekiyor.

Tedavi sonuç veriyor mu?

Hoş olmayan görüntüsüne karşın akne kesin olarak tedavi edilebilen birkaç hastalıktan biri. Uzmanlar yüzeyel tedaviden veya ağızdan antibiyotik tedavisinden başlayan bir sıra izleyerek akneyi kesin olarak tedavi edebiliyorlar. Ülkemizde de son zamanlarda piyasaya verilen ilaçlar sayesinde tüm kadınlarımız bu “kesin çözüm”den yararlanabiliyorlar.

Ne yapmak gerek?

Bazı yanlış anlamalrın önüne geçmekle işe başlayabiliriz. Demin de söylediğimiz gibi aknenin cinsel yaşam ve beslenme şekli ile uzak yakın bir ilişkisi yok. Bol bol çikolata yiyebilirsiniz(!). Ayrıca akneli yüzeyi çok sık temizlemek de fazladan yarar sağlamıyor. Ancak küçük siyah noktaların elle sıkılması aknenin tedavisini zorlaştırabiliyor, akne iyileşse bile iz kalmasına neden olabiliyor. Gelişigüzel ilaç kullanımı ve cilt bakımı da aknenin kötüleşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle kısa sürede (bir kaç hafta) kendiliğinden iyileşmeyen akne problemleri için mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmak, önerdiği tedaviyi kesmeden önerilen süre boyunca uygulamak (akne istikrarsızlığı hiç sevmez!) 6 ile 8 hafta içinde anlamlı bir iyileşme sağlanamadığı durumda da diğer tedavi seçeneklerini araştırmak ve tabii ki o küçük siyah noktaları elle sıkmamak gerekiyor. Akne hafif olsa dahi iz bırakarak iyileşmesi durumunda hemen bir uzman hekime başvurmak gerekiyor. Bu problemle yıllar boyu birlikte yaşamanıza hiç gerek yok. Hemen aynaya bakın ve gereğini yapın!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar