Kategori | Genel

Alternatif tıp nedir?

Geçmişten günümüze kadar bir çok bitki bazen ekmeğimiz, bazen aşımız, bazen sebzemiz, bazende ilacımız olagelmiştir. Bazı bitkiler kozmetik maddesi, bazıları ise boya maddesi olarak hayatımıza girmiştir.

Doğa ile iç içe yaşamış olan atalarımız, bitkilere duydukları derin saygı nedeniyle, bir çok nebat hakkında inanılması güç efsaneler nakletmişlerdir. Günümüzde ise bu tip rivayetlerin birer batıl inanç olduğu kabul edilmektedir. Fakat son yıllarda her hastalığa çözüm arayan modern tıbbın bazı hastalıklar karşısında çaresiz kalışı insanlığı yeniden doğaya yönlendirmiştir.

Kompleks bir yapıya sahıp vücudumuzun, bir çok organı ve organların karmaşık bir çalışma sistemi vardır. Organlarımızın bu karmaşık görevlerini yerine getirebilmesi için bir cok mineral ve vitamine ihtiyaçı vardır. İnsan bu vitamin ve minerallerin bir kısmını tahıllardan, bir kısmını sebzelerden, bir kısmını ise hayvansal gıdalardan alır. Hayvanlar ise bu vitamin ve mineralleri doğadan alırlar. Vücudumuzun kompleks yapısı gibi, bitkilerde de kompleks bir yapı mevcutdur. Bitkilerin içinde vücudumuzun işleyişini etkileyen ve onun çalışmasına yardımcı olan, mineraller, vitaminler, yağlar, koruyucu ve sıkıştırıcı maddeler, karbanhidratlar v.s. ihtiva ederler.

Moderin tıbda kullanılan ilaçların, bitkilerin kompleks yapısında mevcut olan bir çok maddeden, yalnızca etkin maddeyi alarak elde edilmesi, vücudumuzun kompleks olan yapısına uymamakta ve fayda ile zararı birlikte görülmektedir. Yani ilaçların istenmiyen yan etkileri görülmektedir. Oysa moderin tıp bu yöntem yerine, bitkilerdeki kompleks yapıyı ilaçlara aktarsa, yan etkileri görülmezdi.

20. yüzyılda doğadan kopan ve daha çok sun’i ürünlerle beslenmeye başlayan insanlık, bunun sonucu olarak çaresiz bir çok hastalıkla iç içe yaşamaya başlamıştır. Bu durumla karşılaşan batılı ülkeler çareyi doğada aramaya başlamış ve bir çok bitkinin hapını, ekstiresini, pomatlarını ve yağlarını yapmışlardır. Bütün bunları batılı ülkeler hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanmaktadırlar.

Bu gün elimizde bulunan bir çok kitap ve bu kitapları yazan, rahmetle andığımız ilim adamları yolumuza ışık tutmaktadır.Bu ilim adamlarının peşinden bu gün şifalı bitkiler üzerinde yapılan çalışmalar ümit verici olarak son hızla devam etmektedir.

Şifalı bitkilerle tedavi yolu seçildiğinde mutlaka konunun uzmanı birisiyle işbirliği yapılmasını önermekteyiz. Çünkü bitkilerin toplanması, kurutulması ve tüketilmesi hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar