Kategori | Sağlık Bilgileri

Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı sinir sistemimizi etkileyen ilerleyici bir hastalıktır. İlk kez 1906 yılında Dr. Alois Alzheimer tarafından tanımlamıştır. Hastalık Dr.Alzheimer ‘in adı ile anılmaktadır.

Alzheimer hastalığı beyini etkiler ve hafıza kaybı, düşünme zorlukları ve davranış bozukluğu gibi bir çok belirti ile kendisini gösterir. Alzheimer hastalığı en yaygın olarak görülen bunama şeklidir ve kalp hastalıkları, kanser ve inmeden (strok) sonra erişkinlerdeki en önemli ölüm nedenidir. 1906 yılından beri araştırıcılar hastalığın nedenleri, korunma ve tedavisi konularında çalışmaktadır.

Belirtileri

Alzheimer hastalığı sadece bir hafıza kaybı değildir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde anlama ve düşünmede bozulur. Davranışlar değişir. Amerikan Alzheimer Derneği bu hastalığın anlaşılmasında yardımcı olmak üzere 10 uyarıcı noktayı belirlemişlerdir.Alzheimer Hastalığı

  • İş hayatını etkileyen hafıza kayıpları : Zaman zaman bazı toplantıları, tarih ve saatleri unutmak normaldir. Fakat devamlı olarak günlük hayatta ve iş hayatında unutmak ve açıklanamayan fikirsel dağılmalar yaşamak bazı şeylerin doğru gitmediği konusunda uyarmalıdır.
  • Alışılmış işlerde zorlukların yaşanması: Yoğun çalışan meşgül kişilerde zaman zaman akılları baştan gitmiş gibi durumlar görülebilir. Örneğin ateşte yemek bırakabilirler veya servis yapmayı unutabiliriler. Ancak Alzheimer hastalığında kişiler yemek hazırlıyabilirler ancak sadece servis yapmayı unutmazlar, yemeği yaptıklarınıda unuturlar.
  • Dil sorunları yaşamak: Herkez zaman zaman doğru kelimeyi bulmakta zorlanabilir.Alzheimer hastalığı olan kişiler çok basit kelimeleri unutabilir ve yerlerine hiçte uygun olmayan kelimeler sokuştururlar. Bu kişilerin anlaşılmasını çok zor hale getirir.
  • Zaman ve yer bilincinin kaybolması : Anlık olarak günü unutmak veya marketten ne alacaktım? diyebilirsiniz. Alzheimer hastaları kendi sokaklarında dahi evlerini kaybedebilirler. Oraya nasıl geldiklerini? Nerde olduklarını? Eve nasıl gidebileceklerini bilmezler.
  • Karar vermede zayıflama veya azalma : Soğuk bir gecede ne giyeceğimize zaman zaman doğru karar veremeyiz, kalın bir kazak yerine ince bir hırka alırız. Alzheimer hastaları ise bornozla alışverişe gidebilirler veya çok sıcak bir günde kat kat giyinebilirler.
  • Özetleme yapmakta zorluklar : Bir çok kişi alacak ve vereceklerinin dengelenmesinde sorunlar yaşıyabilir. Alzheimer hastaları sayıları tanıyamaya bilirler veya işlemleri yapamazlar.
  • Eşyaları yanlış yerlere koymak : Herkez zaman zaman bazı şeyleri olmayacak yerlere koyabilir. Alzheimer hastaları ütüyü buzdolabına, kol saatini şeker kavanozuna koyabilirler.
  • Davranış ve ruhsal durumdaki değişimler : Herkez çok geniş sınırlardaki ruhsal durumları yaşayabilir. Bu insan olmanın bir özelliğidir. Alzheimer hastaları çok hızlı durum değişiklikleri gösterirler ve bu değişimlerin nedeni de pek anlaşılamaz.
  • Kişilikte değişme : Kişilikler yaş ile değişebilir. Alzheimer hastalarında bu değişim çok çarpıcı olarak çık kısa bir sürede veya belli bir zaman aralığında görülür. Çok yumuşak olan bir kişi birden çok sinirli ve hıçın olabilir.
  • İnsiyatif kaybı : İş hayatı, ev işleri veya sosyal zorunluluklar zaman zaman ilgi kaybına neden olabilir. Ancak kısa zamanda bu yeniden kazanılır. Alzheimer hastaları ilgisiz olarak kalabilirler hiç bir şeye katılmazlar.

Tanı

Erken ve dikkatli bir değerlendirme çok önemlidir. Depresyon, ilaç etkileşimler, metabolik olaylar ve beslenme bozukluklarıda bu tablolara neden olabilir. Bu etmenlerden bazıları geriye dönebilir.

Henüz Alzheimer hastalığını ortaya koyacak bir klinik test bulunmamıştır. Detaylı bir hasta hikayesi, fiziksel muayne, nörolojik ve zihinsel değerlendirme, kan – idar analizleri, kalp elektrosu ve CT – MRI gibi radyolojik tanı yöntemleri uygulanmalıdır. Bu yöntemlerle oalsı veya mümkün olan Alzheimer hastalığı ön tanısı konur.

Tedavi

Henüz Alzheimer hastalığı için kesin bir tedavi yöntemi yoksada hastalığın sosyal ve medikal olarak desteklenmesi ile ailelerin ve hastaya bakan kişilerin sorun hafifletilmektedir. Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletlerinde 3 ilaç Alzheimer hastalığı için Ulusal İlaç ve Gıda Yönetiminden (FDA) izin almıştır. Bir çok klinik araştırma sürmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar