Kategori | Beslenme

Ananasın insan sağlığına faydaları

Ananas sıcak yerlerde yetişen tropikal bir meyve türüdür. Bu meyve keşif zamanların da bulunmuş ve hızlı bir şekilde tanınıp insanlar tarafından sevilmeye başlanmıştır. Ananas etkin maddeleri bakımından çok değerli bir meyvedir. C vitaminini fazlalıkla içinde bulunduran ananas bol mineral bulundurmaktadır. Lifli bir besin olacak bu meyve kurutulmuş meyvelerde bulunan mineralleri içerisinde bulundurarak insan sağlığına büyük faydalar sağlamıştır. Ayrıca, ananas kansere karşı çok iyi gelmektedir ve önerilen başlıca meyveler arasındadır.

ananasAnanas insan vücudu için gereken birçok vitamin ve minerali sağlayarak insana büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca vücutta yağlara etki eden bu meyve zayıflama konusunda da büyük bir yardımcı olacaktır. Zayıflamak isteyen herkes günde bir bardak ananas içebilir. Sindirme konusunda da insana büyük fayda sağlayan ananas protein sindiren ve zayıflamayı sağlayan enzimi içinde bulundurmak ile birlikte sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz vücutta iltihapları da etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Hastalıkların iyileşme dönemlerinde ananas oldukça etkili bir meyvedir ve birçok hastalığı hızlı bir şekilde iyileştirebilir.

Ananasın içinde bulunan B ve C vitaminleri saç ve cildi koruyarak daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar. Cilt ve saç sağlığı için çok büyük öneme sahiptir. Tırnakların güçlenmesini sağlar ve tırnak kırımlarının önüne geçer. Ancak her besin gibi ananası da bilinçli bir şekilde tüketmeli ve tüketirken fazlasından mutlaka kaçınmalıyız.

Ananas pürüzsüz bir cilt için ise çok önemli bir özellik gösterir. Vücuttaki fazla suların atılmasını sağlar. Zayıflama konusunda da çok etkili olan ananas kilo verdirme konusunda önemli besin maddelerini içerisinde barındırmaktadır. Ananasın kilo verdirmedeki özelliği zengin olan suyunda saklıdır. Ananasın suyu vücutta ki yağları etkili bir şekilde erimesine yardımcı olur. Bu yüzden yemeklerden sonra ananas suyu tüketilmesi yağların yakılmasında büyük bir fayda sağlayacak ve zayıflama konusunda büyük bir yardımcı olacaktır.

Ananas mide ve bağırsakları temizleme görevi görmektedir. Sindirime oldukça faydalıdır. Mide ve bağırsakları hareketlenmesini sağlar.

Cilt ve saçın güzelleşmesinde çok büyük katkı sağlamaktadır. Ananasın içerisinde bulunan zengin B vitamini cildin nemlenmesinde çok etkilidir ve saçı da parlatır. Bunun yanında önemli bir özelliği olarak stresin gitmesine ve rahatlama konusunda insana büyük faydalar sağlar.

Ananas kanımızda ki yağ oranını düşürür ve tansiyonumuzu kontrol altına alır. Kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonun düşmesini sağlamaktadır. Vücutta oluşacak olan yağ birikimlerini önler. Soğuk algınlığı içinde çok önemlidir.

Ananasın içinde bulunan maddeler ile birçok etkili olduğu konuyu görebiliyoruz. Sağlığımız açısından bilinçli bir şekilde ananas tüketmeli ve bilinçli bir şekilde ananasın tüketilmesi konusunda bilgiler vermeliyiz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar