Kategori | Sağlık Bilgileri

Anne ve çocuk sağlığı

Annenin sağlığının yükseltilmesi, tüm sağlık sorunlarının çözümünde olduğu gibi ülkemizde öncelikli sorun olan eğitime bağlı olarak artmakta ya da azalmaktadır. Ülkemizin yine öncelikli sorunlarından olan anne, çocuk grubunun sağlığının iyileştirilmesi ve sağlık seviyesinin yükseltilmesinde, nitelikli ve bilgili sağlık personelinin önemi de tartışılmaz bir gerçektir.

Anne ve çocuk sağlığı

Sağlık olayları ve dolayısı ile sağlık problemleri, kesinlikle toplumsal yapının ürünleridir. Bunları ortaya çıkaran ortam, olumlu olumsuz faktörlerin sıkı ilişki ağı içinde yer aldığı bir özellik taşır. Sizlere elimizden geldiği kadar anne ve çocuk sağlığının toplumdaki bakış açısını yerini önemini vurgulamak istiyoruz, çünkü anneler gerçekten toplumların yaratıcısıdır.

Günümüzde temel sağlık bilgilerinin aile bireylerine uygulanması yani hayata geçirilmesi pek çok kişinin gözünde “kadın işi” dir. Ancak kadının aile içindeki ve dışardaki işleri zaten çok fazladır.  Özelikle, kırsal kesimde kadın, dışarda yiyecek üretir, suyu taşır, yakacağı odunu toplar, ürünleri pazarlar, ahırdaki hayvanlarına bakar, tarlalarını eker ve biçer, süt sağar daha bir çok örneklendirme ile çoğaltılabilir. Kısacası, bunları yaptıktan sonra dışarıdaki işini bitirince evine döner, aşını, yemeğini pişirir, evinini süpürür, ihtiyarına hastasına bakar. Akşam olunca erkeğini mutlu eder ve bunun sonucunda en önemli işi olan çocuklarını doğurur, onlara bakar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar