Kategori | Hamilelik

Annenin Doğum Sonrası Hayatı

Annenin Doğum Sonrası Evdeki İlk Haftaları

Uykunuza ve iyi dinlenmeye özen göstermelisiniz. Doğumdan sonraki ilk haftada %50 annede depresyon gelişir (Postpartum Blues). Bunun nedeni hormonlardaki ani düşmelerdir. Bu durum genelde iki-üç haftada düzelir. Duygularınızı paylaşın. ıçinizden ağlamak geliyorsa ağlayın. ıdeal anne olmak zorunda değilsiniz. Yalnız kalmayın, dostlarınızla görüşün. Berber, sinema, arkadaş toplantısı gibi bir yere haftada en az bir kere gidin.

Bebeğinizle Duygusal İletişiminiz

Bebekler sevildiklerini hissettiklerinde ve kendilerine güvendiklerinde daha iyi öğrenirler. Bebeğin ilk iletişim girişimleri ve vücudunu kullanması beşikte başlar. çabaları görmezlikten gelinirse cesareti kırılır, zamanla artık hiçbir girişimde bulunmaz ve sinirli olur. Bunların yanı sıra, onlara ihtiyaçları olan şeyleri vererek (kitaplar, oyuncaklar, oyun grupları vs.) ve keşfetmeyi, öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirerek daha hızı gelişmelerini sağlayabilirsiniz. Bebekler çoğu zaman sizi ve çevrelerini gözleyerek öğrenirler. Hergün konuşarak, şarkı söyleyerek, kitap okuyarak iletişiminizi arttırmaya çalışın. Böylece bebeğinizin beyin kapasitesini ve algılama gücünü de arttırmış olursunuz.

Bebeğiniz büyürken sizin desteğinize, yol göstericiliğinize ve cesaretlendirmenize ihtiyacı olacaktır. Yaşayabileceği değişimlere nasıl adapte olabileceğini de ona öğretmelisiniz. (Mesela, yeni bir bebek, aile içinde hastalıklar, ölümler, evlilik problemleri, ayrılıklar, boşanmalar gibi.)

Kardeş/ler ve yeni bebek…

Eğer başka çocuklarınız varsa, onlara bebeğin gelişini nasıl ve ne zaman söyleyeceğinizi dikkatle planlamanız gerekir. Dört yaş ve üzerine, çevrenize ve akrabalarınıza söylediğiniz zaman söylemelisiniz ve çok basitçe hamilelikten ve bir kız veya erkek kardeşe nasıl sahip olunacağından bahsetmelisiniz. Eğer çocuğunuz dört yaşından daha küçükse, ona daha sonraki aylarda hazırlık yapmaya başladığınızda söyleyin. Bazı resimli kitaplar size yardımcı olabilir. O size sorular sormasa bile ona bebekten bahsedin. Eğer hastane size hazırlık kursları önermişse, onu da yanınızda götürüp bilgilendirin. Onun kıskançlığını en aza indirmek için hazırlıklara dahil edin. Alışverişlere birlikte çıkın. Onun kıskançlıklarına sinirlenmeyin, isteklerini yerine getirmeye çalışın. Ne derece meşgul olursanız olun, ona mutlaka zaman ayırın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar