Kategori | Beslenme

Antidepresan etki gösteren besinler

Ruh halimiz beslenmemizle yakından alakalıdır. Bu yazımızda antidepresan etki gösteren bazı besinlerin listesine yer veriyoruz.

1. Domates:
Domates bol miktarda A ve C vitamini içerir. Aynı zamanda yüklü miktarda likopen barındıran domates, organizmada antioksidan etkisi yaratır ve depresyonun gelişimini olumsuz etkiliyor.

2. Balık:
Hem lezzetli hem de sağlığınız için yararlı olan balığın içerisinde Omega 3 yağ asitleri vardır. Omega 3 depresyonun gelişmesini engeller, aynı zamanda kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Depresyon mu sinüzit mi

3. Pekmez:
Pekmez bol miktarda demir ve potasyum minerali içerir. Bu minerallerin var olması depresyonla mücadele için gerekli enerji üretimine yardımcı olur.

4. Süt ve yoğurt:
Probiyotikler bağırsakları önemli ölçüde etkiliyor. Bağırsakların düzenli olarak çalışmasının duygusal açıdan vücudunuza olumlu etkisi vardır. Süt ve yoğurdun düzenli tüketilmesi halinde depresyon riski tamamen ortadan kaybolur.

5. Ispanak:
Vücudumuz enerji üretmek için gün boyunca bol miktarda proteine ​​ihtiyaç duyar. Ispanak da aynı zamanda bol lif ve protein içerir. Ayrıca, ıspanağın içerdiği folik asit serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Böylece ıspanak tüketerek depresyon riskini en aza indirmiş olursunuz.

6. Zerdeçal:
Zerdeçal da serotonin kaynağı besinler grubuna aittir. Balla karıştırılıp tüketilirse, hem mikrop hastalıklarına engel olur, hem de depresyon riskini azaltır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar