Kategori | Genel

Aromaterapi

Doğadan uzaklaştıkça sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Çünkü insan ve doğa ayrılmaz bir bütün. Doğanın sunduğu tedavi metodlarından biri olan aromaterapi, tüm duyulara seslenerek iyileştiren yöntemlerden biri.

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi, bitkilerden elde edilen yağların kullanımına dayanan bir tedavi yöntemi. En büyük özelliği bedensel savunma mekanizmalarını harekete geçirerek vücudu iyileştirmesi. Temelde koku duyusunu uyararak zindelik veriyor. Ancak en önemli uygulama şekli masaj.

Aromaterapide kullanılan bitkisel özyağlar ise, aromatik bitkilerin damıtma yoluyla elde edilen konsantre yağ özlerinden oluşuyor. Bitkisel yağ özleri, günlük yaşamda kullandığımız yağların aksine cilt tarafından çok kolay emilen, güçlü etkileri olan, ancak dikkatli kullanılması gereken yağlar.

Evde aromaterapi yapılabilir mi?

Evde uygulanabilecek en kolay yöntem, mekanı kokulandırmak. Yağdanlık denilen özel bir aletle yaşadığınız mekanı kokulandırabilirsiniz. Bir- iki damla limon yağı yeterlidir. Fazlası rahatsız edebilir. Ayrıca uyku ve stres problemi olanlar papatyanın rahatlatıcı etkisinden faydalanabilir. Papatya yağını yağdanlığın içine koyup kokunun yattığınız odada yayılması uyumanızı kolaylaştırır.

Hangi bitki yağı neye iyi geliyor?

Bergamut: Strese karşı kişiyi canlandırır. Dinlendirir, ferahlatır.

Karabiber: Enerji verir, ısıtır, tansiyon yükseltir, virüse karşı mücadele eder, yorgunluk alır, soğuk algınlığına iyi gelir.

Sedir Ağacı
Mikrop kırıcıdır, enerjiyi dengeler, solunum yolları ile ilgili sıkıntılara iyi gelir.

Papatya
Anti- depresandır, vücuttan su atmaya yardımcı olur, anti- alerjiktir. Alerjik ve hassas ciltler için çok faydalıdır.

Kişniş
Ağrı kesicidir, ısıtıcıdır, hazım sorunlarını giderir. Sinirlilik ve ağrılar için de çok etkilidir.

Itır
Adet sıkıntılarına iyi gelir, bedenin su tutmasını engeller ve selülite etkindir.

Itır
Kalbe iyi gelir, sakinleştirir ve toksinden arındırır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar