Kategori | Sağlık Bilgileri

Astım ve sigara

19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, sigara içen ve pasif içici durumundaki astımlılarda hastalığa ilişkin şikayetlerinin daha sık ortaya çıktığını söyledi.

Astım ve sigara

Astımın her yaşta ortaya çıkabileceğini, özellikle Karadeniz gibi nemli iklimlerde daha sık görüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Meftun Ünsal, astımlı hastaların hayatlarının hiçbir evresinde sigara içmemeleri gerektiğini vurguladı.

Astımın solunum yollarındaki aşırı duyarlılık nedeniyle, bronşların dış etkenlere bağlı olarak iltihaplanma ve daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyleyen Ünsal, astım şikayetlerinin öksürük, göğüste darlık, sıkışma hissi, nefessiz kalma, nefes alıp verirken göğüsten ıslığa benzer ses çıkması, göğüste tıkanıklık şeklinde görüldüğünü kaydetti.

Çocukluk çağı astımlarında çocuğun kesinlikle sigara içilen ortamda bulundurulmaması gerektiğini söyleyen Ünsal, astımlı hastaların da hayatlarının hiçbir evresinde sigara içmemeleri gerektiğini vurguladı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar