Kategori | Ayak Bakımı

Ayak Bakımı

Onları yeteri kadar cezalandırdın. Şimdi biraz da sevgi gösterme zamanı!

Ayak Bakımı Nasıl yapılmalıdır?

Ayak Bakımı

Bayanların en çok ihmal ettiği bölgelerden birisidir ayaklar. Birçok güzellik ürünü ile yüzlerine ve ciltlerine bakım yapanlar nedense ayaklara pek ilgi göstermiyor. Doğal güzellikten yoksun kalan ayaklarınız ise sizin estetik açıdan kötü bir görüntü sergilemenize sebep olabiliyor.

Düzenli pedikür yaptırmak dışında kadınlar genelde ayaklarına kötü davranır. O zaman da maalesef ayakta şişlikler ve kemiklerde mahmuz benzeri çıkıntılar oluşur. Araştırmalar gösteriyor ki, birçok kişi daha 40 yaşına gelmeden ayaklarında deformasyon yaşıyor. Dolayısı ile çeşitli operasyonlara ihtiyaç duyuyor. Ayaklarınıza iyi davranarak bu kötü sonuçlardan kaçınabilirsiniz. Sağlıklı bir ayak bakımı için illa güzellik ürünleri veya benzeri bakım ürünleri de kullanmanız şart değil!

 

Ayak Düşmanları


Kadınların ayak sorunlarında rol oynayan başlıca etkenlerden biri genlerdir. Anatominin de rolü vardır. Omurga bağlantılı ağrılar üzerine alternatif tıp dalı olan Kayropraktik alanında uzman Frank Valente, ” Genel olarak kadınlar dar topuklara ve zayıf eklemlere sahiptir. Ayrıca düzensiz regl dönemleri ve düşük yağlı diyetler kemik yoğunluğunu azaltabilir. Bu da daha çok ayak burkulması ve kemik kayması riski anlamına gelir.” diyor.

Ortopedi Uzmanı Dr. Eric Horton, geniş kalçaya sahip olmanın kadınlarda çarpık yürümeye neden olduğunu, bu durumun duruş bozukluğuna ve ayakların hasar görmesine neden olabildiğini belirtiyor.

 

Yüksek Topuklar Üzerinde


İnce topuklu şık ayakkabıların sana cehennem azabı yaşatmasının bir nedeni var: Philadelphia’daki Rothman Enstitüsü’nden Dr. Steven Raikin, ” İki buçuk santimlik topuk, ayaklarındaki basıncı yaklaşık % 22, beş santimlik topuk % 57 oranında arttırır. Yedi buçuk santimlik bir ayakkabı giydiğinde ise bu oran %76’ya kadar yükselir ” diyor.

 

Bu basıncın anlamı şu : Ayak parmakların dar bir alanda sıkışıyor. Uzun vadede ya kemiklerin dışarı doğru çıkmaya ya da başparmağın pençe gibi içe kıvrılmaya başlıyor. Dahası, ayaklarına bu kadar ağırlığın yüklenmesi, baldır kaslarının sıkışmasına ve gerilmesine neden oluyor. Sonuçta da yürümen zorlaşıyor; hatta topuklu giymediğin günlerde bile…

 

Ayak sağlığı uzmanı Dr. Catherine Cheung, ” Platform ve doğru topuklu ayakkabılar daha rahat görünse bile, yine de pek çoğu doğal olmayan bir yapıya sahiptir.” diyor.

 

Mutlu Ayaklar


Tabii ki sağlığın için ayakkabı dolabını sabolarla doldurman gerekmez. Aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurman da yeterli:

  • Horton, beş santimden fazla olan topuklu ayakkabılarla dört saatten fazla ayakta kalmamanı ya da dolaşmamanı öneriyor. Eğer gece dışarı çıktığında giydiysen eve geldiğinde acıyı ve şişliği gidermek için buz koy.
  • Unutma, ayaklar yetişkinlik döneminde de büyüyebilir. Özellikle hamilelikte. Gün sonuna doğru ayaklar şiştiğinden, ayakkabı alacaksan öğleden sonra almanda fayda var. Ayrıca doğru numarayı aldığına emin olabilmek için ayaklarını her yıl ölçmelisin.
  • Fazla yüksek topuklu giyeceksen, ayak kemerini desteklemek için ortopedik tabanlık kullan. Ancak bunların çoğu, daracık topuklu ayakkabılarınla uyum sağlamayabilir. Bu durumda jel pedlerden kullanmak seni rahatlatır. Eczane ve doğal güzellik ürünleri mağazalarından alabilirsin.
  • Vücudunun ayakta durmasını destekleyen en önemli sistem olan ayakların, oldukça fazla yük taşıyor. Raikin, ” Kendine kattığın her kilo, bileklerin için ekstradan 2.5 kg demektir. ” diyor. İşte kilonuzu kontrol altında tutmak için başka bir neden daha.
  • Ayaklarını esnek tutmak için esneme hareketleri yap. Örneğin ayak parmaklarını gererek havada alfabenin harflerini yazmayı dene. Günde birkaç dakika tabanlarına masaj yap. Bilek ve baldırlarını esnetmek için dizini öne doğru uzatıp ayak tabanına bir havlu dolayarak ayak parmaklarını kendine doğru çek.

 

Yaygın Ayak Problemlerinin Çaresi


Su Toplaması : Alkol ile temizlediğin bir iğneyle şişkinliği del ve sıvıyı temizleyip kurut. Yüzeyine Neosporin ya da Basitrosin gibi antibiyotikli bir krem sür ve yapışkanlı temiz bir bantla üzerini kapat. Üç gün boyunca bu bakımı tekrarla

 

Nasır : Ayaklarını, içine ingiliz tuzu attığın ılık suda 15-20 dkaika tut. Ardından kuru ve sert deriyi atmak için ponza taşı ile ov. En sonunda da yoğun nemlendiricili bir ayak kremi sür.

 

Doğal güzellik, sadece yüz ve el bakımı ile olmuyor maalesef. Bu nedenle vücudunuzun her bölgesine ayrı bir bakım uygulamalısınız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

1 Yorum to “Ayak Bakımı”

  1. coffoussyPles dedi ki:

    neden olmasin:)

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar