Kategori | Şifalı Bitkiler

Ayva Çekirdeğinin Etkileri

Etkileri: Ayva çekirdekleri,  çocuk ishallerine karşı kullanılır. Ayrıca yapılan gargara boğaz hastalıklarında etkilidir. Ayva meyvası bir bütün olarak yüzyıllar boyu ishallerde ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılmıştır. Aynı meyvanın yaprakları çay olarak uykusuzluk, sinirlilik ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır.

Hazırlanışı: Bir tatlı kaşığı ayva çekirdeği bir su bardağı suyla 5-10 dakika kaynatılır, bal, limon yada şekerle tatlandırılarak içilir. Aynı şekilde bir tutam yaprak suda kaynatılır, tatlandırılarak içilir. Zararsız bir şifalı bir bitkidir.

Kullanılım şekli: Çay olarak hazırlanmış suyu çocuk ishallerine karşı kullanılır. Aynı çayla yapılan gargara boğaz hastalıklarında etkilidir.Ayva meyvası bir bütün olarak yüzyıllar boyu ishallerde ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılmıştır. Aynı meyvanın yaprakları çay olarak uykusuzluk, sinirlilik ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır. Bu yapraklardan elde edilen çay ateş düşürücü olarak da kullanılır.

Yabancı dillerdeki adı: Semen cydoniae

Nasıl temin edebilirsiniz: Birçok aktarda ya da baharatçıda bulabilirsiniz. Temizliğe dikkat etmek kaydıyla kendiniz de mevsiminde kullanabilirsiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar