Kategori | Hamilelik

Babalar da hamile kalır

Babalık, eşinizin hamile kaldığını anladığınız anda başlar. Eşiniz bebeğinizin doğumundan önceki dokuz ay boyunca çeşitli psikolojik değişimler geçirecektir. Bu psikolojik değişimler, eşinizde de değişiklikler yapacak, eşiniz kimi zaman üzüntülü sıkıntılı, kimi zaman sinirli, kimi zaman da sizden çok şey bekleyen bir duruma girecektir. Size önemsiz görünen bir şey için karınız gözyaşları dökmeye başlayabilecektir. Onun davranışları sizi şaşırtacak aklınızı karıştıracaktır. Bütün bunların hamile bir kadın için oldukça normal sayılacağını sakın aklınızdan çıkarmayın.

Eşinizin adet günlerindeki psikolojik değişimlerini nasıl hoşgörüyle karşılıyorsanız, gebelik süresindeki psikolojik değişikliklere de aynı gözle bakmanız gerekecektir. Karınızın hamile kaldıktan sonraki davranışının, eskisinin aynısı olmasını beklemeyin.

Bu psikolojik değişimleri anlayışla karşılayabilmek, özellikle eşleri evlendikten birkaç ay sonra hamile kalan erkekler için önemlidir. Kimi zaman yeni evli erkekler eşlerindeki bu değişikliğe bakıp, “Evlilik dedikleri buysa, istemem eksik olsun” diye düşünebilir. Oysa karısı çok kısa sürede hamile kaldığı için, onun normal zamanda nasıl bir eş olacağını anlamaya fırsat olmamıştır. Erkeğin bu durumda gördüğü, sadece hamile kadının psikolojik tutumudur.

Eşinizin hamilelik süresindeki bu davranışlarını anlayışla ve hoşgörüyle karşılamaya çalışın. Onun bu dönemdeki sıkıntılarını ve üzüntülerini can kulağıyla dinlemeniz, karınıza mutluluk verecektir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar