Kategori | Zayıflama

Basen Egzersiz Yöntemleri

Vücudumuzda en çok kas kalçalarımızda yani basenlerimizde bulunmaktadır. Ancak en çok kilo almaya meyilli olan bölgemizde yine basenlerimizdir. Çünkü basen bölgemizde yağ dokusu fazla olup kan dolaşımı yavaştır. Kaslarımızda vücudumuzun diğer bölgelerine oranla daha yumuşak ve gevşemeye müsait olduğundan kilo bakımından en tehlikeli bölgelerden biridir. Bunların yanında en iç rahatlatıcı bilgi ise vücudumuzda diğer bölgelere göre basenlerimizdeki kasları çalıştırmak ve geliştirmek çok daha kolaydır. Sadece haftada 3-4 gün 5er yada 10ar dakikanızı kalça hareketlerimize ayırmanız yeterlidir.

1.Egzersiz Hareketi

Yüz üstü yatıp alnımızın yere deyip ayaklarımızın düz olmasına özen gösterin. Ellerinizi basenlerinizin üzerine yerleştirip kaslarınızı sıkın. 10 saniye tutup bırakın. Bu hareketi 10 kez yapın. Boynunuzu egzersiz boyunca düz tutun.

2. Egzersiz Hareketi

Yüz üstü yatmaya devam edip ayak parmak uclarınızı kıvırın. Bununla beraber kalçanızı 4-5 parmak kadar kaldırın. 5 saniye kadar durup bırakın. Bu hareketi 10 kez yapın.

3. Egzersiz Hareketibasen egzersizleri

Kollarınızı bükerek ellerinizi alnınızın altına yerlestirin. Bacaklarınızıda diz kapaklarından kırarak yukarı doğru bakmasını sağlayın. Bu durumda iken bir bacağınızı yerden 4-5 parmak kadar kaldırıp indirin. Aynı hareketi diğer bacağınız içinde gerçekleştirin. İki bacağada 10 kez olacak şekilde tekrar edin.

4. Egzersiz Hareketi

Yere oturun ve bacaklarınızı kendinize doğru çekin. Ayak parmak uçlarının yukarıya doğru bakmasını sağlayın. Ellerinizi boynunuzun arkadasında birleştirerek kalça kaslarınızı 15-20 kere kısa aralıklarla sıkıp bırakın. Kısa bir aralık verdikten sonra aynı hareketi tekrarlayın. Bu hareketi dinlene dinlene 15 kez yapın.

5. Egzersiz Hareketi

Oturmaya devam edip bacaklarınızı yere deyicek şekilde düzleştirin. Kollarınızı yukarı doğru uzatın. Bu durumda iken önce sağ sonra sol kalça kasınızı sıkıp bırakın. Hareketi her bir taraf için 10-15 kez yapın.

6. Egzersiz Hareketleri

Bu hareketimizde emekliyeceğiz! Ellerinizi ve bacaklarınızı öne doğru uzatın. Sağ bacağınızı yerden 4-5 parmak mesafesi kadar kaldırıp sol bacağınıza göre biraz öne atın. Aynı hareketi sol bacağınızlada yapıp her iki bacak için 10ar kez olucak şekilde ileri ve geri gidin. Hareket esnasında da karın kaslarınızı içeriye çekmenizde daha fazla fayda olacaktır.

* Bu hareketleri düzenli bir şekilde yaptığınızda hem kendiniz rahatlamış hemde “basenlerinizi”  (kalçalarınızı) istediğiniz kıvama sokmuş olursunuz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar