Kategori | Bebeğim

Bebeğin zeki olması için ne yapılmalı?

Yapılan bir çok araştırma zekanın genetik faktörlerden etkilendiğini ortaya koydu. Ancak genetik faktörler dışında başka etkilerin de rolü var. Hamile kadınlar aşağıda bahsedilen işlemleri yaparak çocuğunun zekasını artırabilirler.

Hamilelikte Mozart ya da Beethoven dinlemek kadını sakinleştirir. Anne adaylarının çoğu çocuğunun müzik yeteneğini geliştirmek için klasik müzik dinlerler. Peki, bu doğru mu? Bu yöntem hamile kadının dinlenmesine yardımcı olabilir fakat çocuğun zeki olması için başka yöntemler de var.

bebek masaj

Bebeğin zeki olması için ne yapılmalıdır

Doğru beslenme, sağlık durumu, hatta kadının duygusal hali bile çocuğun beyin gelişimini etkiliyor. Aşağıda yazılanlar yüzde 100 onaylanmasa da, sağlık açısından doğru olduğuna inanılır ve tavsiye edilir.

1.Tiroidinizi kontrol edin – Düşük tiroit bezi gebelikte anne adaylarının yüzde ikisini etkiliyor. Yapılan araştırmalar bu annelerin çocuklarının zekasının diğer çocuklara göre az geliştiğini ortaya koymuştur. Fakat tiroid testi pahalı olduğu için hamilelik sırasında yaptırılmıyor. Üşüme, yorgunluk, saç dökülmesi gibi tiroit hormonu eksikliğine işaret veren şikayetleriniz varsa, bu testten geçin.

2. Hareket edin – Cleveland’dakı Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonunda ilginç sonuçlar elde edildi. Gebelik sırasında egzersiz yapan 20 annenin çocukları 5 yaşına kadar teste tabi tutuldu. Onların çocuklarının diğerlerine göre daha zeki olduğu ortaya çıktı.

3. İdeal boyutlarda kilo alın – Doktorlar vücut ağırlığının yüzde 20’si kadar kilo almanın yeterli olduğunu söyledi. Alınan kilo miktarı çocuğun ağırlığını ve muhtemelen beyin büyüklüğünü ve zekasını belirler.

4. Diş kontrolü yapın – Hamilelik sırasında dişlerinde sorunu olan annelerin dünyaya daha az ağırlıkta çocuk getirme riski yüksektir. Bu da çocuklar gelişiminde sıkıntı yaratır.

5. Vitaminler – B 12 ve demir entelektüel potansiyeli artırır. Çocuğa yeterli demiri gıdalar sağlamıyor. Hamilelik sırasında bu yüzden doktor denetiminde içeriğinde demir bulunan ilaçları alabilirsiniz.

6. Sevincinizi kaybetmeyin – Çocuğun duygusu doğmadan önce oluşur. Bu açıdan kendini iyi hisseden anne adayı bebeği anne karnında iken sevinçli ve neşeli olmalıdır. Bu çocukların beynini de etkiliyor.

7. Beslenmenize dikkat edin – Gebelik sırasında iyi beslenmek beyin gelişiminde en önemli faktörlerden biridir. Et ve yumurta gibi besinlerden bolca yiyin.

8. Çocuğunuzu emzirin – Çocuk dünyaya geldikten sonra da onun için yapabileceğiniz bazı işler var. Her şeyden önce çocuğu mutlaka emzirin. Bu bebeğin hem zekasını, hem de sağlığını olumlu yöne doğru değiştirecek.

9. Depresyondan uzak durun – Hamilelikte olduğu gibi, doğumdan sonra da depresyondan uzak durun. 1.200 aile üzerinde yapılan araştırmada ilginç sonuçlar elde edildi. Anneleri depresyonda olduğu için çocuklar 3 yaşına kadar iyi gelişemezler. Özellikle de bu çocukların konuşma yeteneği geç gelişir.

10. Demiri eksik etmeyin – Tüm mineraller çocuklar için gerekir. Ancak demirin etkisi büyüktür. Demir az olursa, beynin bazı önemli noktaları az gelişir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar