Kategori | Bebeğim

Bebek Beslenmesi ile İlgili Sorular

Bebek Beslemek

Bebeğime hangi yiyecekleri yedirmeliyim? Ne zaman ne kadar su içmeli? Tahıl ürünleri bebeğime uygun mudur? gibi soruların cevabını mı arıyorsunuz ?

Fıstık Ezmesi için Hazırmıyız ?

Çocuğunuzun iki yaşına geldiğinde fıstık ezmesi yiyebilir. Ancak bazı özel durumlarda buna engel olabilir.  Eğer siz ya da eşinizde ya da diğer çocuklarınızda fıstığa alerjisi olan varsa veya genel olarak ailede alerjik hastalıklarla ilgili ciddi sorunlar yaşamış biri varsa üç yaşına kadar yedirmeyin. Bu bebek sağlığı için çok önemli bir husustur.

Ancak yaşını doldursa da kaşığı tepeleme doldurmayın. Ezmedeki fıstıklar boğulma tehlikesi oluşturabilir.

Ne Zaman, Ne Kadar Su İçmeli?

Bebeğiniz, mamadan ya da anne sütünden yeterli suyu alır. Ekstra alacağı su onu doyurur ve ihtiyacı olan mama yada anne sütünden daha az almasına neden olur.

Ancak bebek daha fazla su ihtiyacı duyuyorsa, gerçekten susamış demektir. Günün en sıcak saatlerindeyseniz ekstra mama yada anne sütü verebilirsiniz.

4 – 6 aylık olduğunda ve katı gıdaları yemeğe başladığında, az miktarda su içirebilirsiniz.  Ancak limitiniz 15 gramı geçmemelidir.  Ayrıca hasta olduğu zamanlarda da daha fazla su alması gerekebilir. Bu durumda doktorunuza danışmanız şarttır.


Tahıl Ürünlerine Başlanmalı mı?

4-6 ay arasındaki bebekler tahıllı gıdaları alabilir. Bu zamana kadar bebekler, yemek yerken işlerini kolaylaştıran, dillerini dışarı çıkarma gibi bir alışkanlığa sahipken, katı gıdaları yutmak ilk aşamada onlara zor gelecektir. Çünkü bu şekilde bir refleks vermeyeceklerdir.

Eğer bebeğiniz bu yaş aralığındaysa ve günlük öğününü her zamanki almasına rağmen doymamış görünüyorsa tahıllı gıdaları denemek için hazırdır.

Tahıl dediğimizde yediğimiz ekmek akla gelen ilk gıdalardandır. Ancak besin değeri düşünüldüğünde, katı yemek 6 ayın altındaki bebekler i.in çok da gerekli değildir.  Elbette doyurucu seçimdir.

Doktorlar genellikle demir bakımından zengin pirinç ununa başlamanızı tavsiye eder. Kimi zamanda kavanozlarda satılan meyve ve sebzelere ilk geçişi yapmanızı önerir. Ancak çocuğunuzda daha önceki yeme heyecanını göremezseniz şaşırmayın. İlk seferde bir kaç kaşıktan daha fazla yiyorsa bu harika bir sonuçtur.

Biberondan Bardağa Geçiş

Eliyle rahatça kavrayabileceği bir sapı olan, uç kısmını azına sokabileceği bir bardak seçin.  Uzmanlar bir yaşından sonra alıştırma bardağına başlamanın uygun olacağını düşünüyor.

Söylemesi kolay da ya bebek bunu reddederse?

Hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız, zorlu anlarda ya da çocuğunuz çok istediğinde biberon ile besleyebilirsiniz.  Özellikle uyku zamanlarında onu ikna etmeye çalışmayın bile.  Tabii doğru zaman geldiğinde sütün alıştırma bardağına doldurup, mamanın ya da anne sütünün sadece biberondan içileceğini öğretin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

1 Yorum to “Bebek Beslenmesi ile İlgili Sorular”

  1. Xman dedi ki:

    Anne sütü aldığı sürece bebeğe ilaveten su verilmesine gerek yoktur.

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar