Kategori | Bebeğim, Cilt Bakımı

Bebek Cildi ve Bakım Önerileri

Ne kadar az ürün, o kadar az alerji…

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Gökhan Mamur bilinenin aksine bebek cildinde ne kadar az ürün kullanılırsa o kadar az alerji olunabileceğini söylüyor. Dr. Mamur, bebeklerin cildine nasıl bakılması gerektiğiyle ilgili bilgiler veriyor.

 

Bebek cildinin yapısı nasıldır?

bebek cildi bakımı

Doğumda bebeğin cildi koyu kırmızı veya mor, el ve ayakları ise mavimsi mordur. Bebek ilk nefesini aldığında cilt rengi mordan pembeye dönüşür. Verniks kaseosa denilen, krem peynirimsi yapıda olan madde bebeğin cildini anne rahmindeki sudan korur. Yeni doğanın cildini kaplayan çok ince yumuşak tüyler vardır. Buna da lanugo denir.

Alın, yanak, sırt veya omuzlarda bulunabilirler.  Erken doğan bebeklerde daha çok miktarda görülür ve genelde yaşamının ilk haftalarında dökülür. Bebek ne kadar erken doğarsa cildi o kadar ince ve saydamdır.

 

Bu aynı zamanda “hastalıklara karşı daha duyarlıdır” anlamına mı geliyor?

Aynen öyle. Bebek cildi erişkinlerin cildine kıyasla ince olduğundan, mikroplar veya kimyasallar ciltten emilerek bebeğin vücuduna geçip hastalıklara neden olabilir.  Bu nedenle bebek cildine temas edecek eller temiz olmalı ve kullanılacak ürünler çok dikkatle seçilmeli.

 

Bu dönemde sıkça döküntü yaşanmasının nedeni nedir?

Yeni doğmuş bebek cildinde döküntüler sıkça karşımıza çıkar. Yarım veya bir santimetre genişliğinde, ortası hafif bulanık  sarı noktalı ele gelen döküntüler olabilir. Bunlar birleşme eğilimi gösterebilir ve vücudun her yerinde görülebilir. Tamamen zararsızdır. Birkaç hafta içinde oluşabilir, geçebilir ve tekrar edebilir.

 

Yüzde çıkan sivilcelerin nedeni nedir?

Bunlar anneden geçen hormonlara bağlıdır, zararsızdır ve kendiliğinden geçer. Ayrıca milia adındaki toplu iğne başı kadar minik beyaz noktacıklar özellikle burun ve yüzde çıkabilir. Herhangi bir zararı yoktur ve kendiliğinden geçer.  Yeni doğmuş bebek cildinde en çok:;

 • popoda pişik
 • mantar enfeksiyonu
 • mikrobik sivilceler
 • isilik görülür.

 

Bebek bakımında kullanılan ürünlerin hangi özellikleri taşıması gerekiyor. İçeriğinde bulunması gereken maddeler nelerdir?

Bebek cildinin işlevsel olarak olgunlaşması doğumdan sonra yaklaşık iki hafta almaktadır.  Bu nedenle yeni doğan bebeklerin cildi yumuşak ve çok hassastır. Alt temizliği sırasında su ve pamuk kullanımı diğer maddelere nazaran ilk sırada olmalıdır. Aksi halde bebeğin cildi zarar görebilir.  Temizleyici ya da koruyucu amaçla kullanılan her  malzemenin tahriş edici olmamasına, paraben, alkol, boya ile SLS gibi tahriş edici ve kanserojen maddeler içermemesine dikkat edilmesi gereklidir.

 

Bebek cildine bakım uygularken nelere dikkat edilmelidir?

Bebek cildi hassas olduğundan bakım yaparken genel ilke şu olmalı: cilt bakımı yalnızca bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olmalı, ne fazlası ne de azı. Piyasadaki bebek cilt ürünlerinde genelde şu ibareyi görürsünüz, hipoalerjenik yani az olasılıkla alerji yapar. Hiç birinin alerji yapmaz ibaresi yoktur.

Bebeğinizin ilk ayında, cildi rahim dışındaki ortama ayak uydurmaya çalışmaktadır. Dolayısı ile daha da hassastır. Bu dönemde haftada iki kez duru su ile banyo yaptırmanız yeterli olacaktır. Ancak her yıkamada sabun kullanmanız şart değil.

Özellikle, yaşamın ilk günlerinde ve haftalarında, bebeğinizin bazı bölgelerinde pullanma ve kuruluk görebilirsiniz.  Bu tür durumlarda gün içinde ve özellikle banyo sonrası nemi hapsetmek amacıyla basit bir bebek yağı kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz nemlendirici bebek kremleri de vardır. Bunların mümkün olduğu kadar saf ve organik olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 

Poposunda kızarıklık olduğunda peki?

Bu tür durumlar genelde çiş ve kakanın cilde değmesinden kaynaklanır. Kızarıklık yaşamamak için alt temizliği sırasında, belirttiğimiz gibi su ve pamuk kullanımı çok önemlidir.  Zira bebeğin cildi için dikkat edilmesi gereken en önemli şey kullanılan ürünlerdir. Bazen istediğiniz kadar bebeğinizin bezini sık değiştirin veya farklı bezler kullanın, bu kızarıklar bebeğinizin hassas cildi nedeniyle tekrarlanacaktır.

Bu tür durumlarda çiş ve kakanın cildine temas etmesini kalın katman çinkolu pomadlarla engelleyebilirsiniz. İleri safhadaki pişikler için %40 çinko oksit içeren pomatlar kullanılabilir.

Bebeğinizin canını yakan veya aldığınız önlemlere rağmen geçmeyen kızarıklık varsa, olası bakteriyel veya mantar cilt enfeksiyonlar nedeniyle doktora danışılmalı.

 

Bebek cildi için tercih edeceğiniz ürünlerde…

Bebek cildinde kullanabileceğiniz ürünlerde kabul edilebilir maddeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Sebze özlü yağlar
 • parafin yağı
 • seramidler
 • linoleik asit
 • vazelin
 • gliserin
 • sorbitol
 • kamomil ekstresi
 • deskpantenol veya pantenol
 • E vitamini
 • çinko asit
 • titanyum dioksit
-- Sponsorlu Bağlantılar --

6 Yorum to “Bebek Cildi ve Bakım Önerileri”

 1. Psikolik dedi ki:

  eskiden şöyleymiş böyleymiş diye cümleler başlar ya o tarz cümle kurasım var. cilt bakımı hele ki konu bebekse çok çok önemli hale geliyor. tabi anlayana…

 2. KIVANCEFE dedi ki:

  bebek cildine bakım yaparken bir çok anne nelere dikkat edeceğini malesef bilmemektedir gerçekten güzel bir paylaşım sağ olun

 3. Konveyör dedi ki:

  yavaş yavaş havalar ısınıyor , yakında isilik olmaya başlar bebişler.bu yazıyı okuduğum iyi oldu.aman bebişimize bişey olmasın

 4. Muratt dedi ki:

  Xman Katılıyorum size asla doğaldan vaz gecilmemelidir

 5. Xman dedi ki:

  Gerekmedikçe doğal olmayan hiç bir kimyasal kullanılmamalı.

 6. gok-te dedi ki:

  Kulaktan dolma bilgiler yerine, doktorların tavsiyelerini dinlemek daha doğrudur. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar