Kategori | Bebeğim

Bebekler Nasıl Büyür?

Bir bebek nasıl büyür? Pek hoş görünmeyen bir takım belirtileri saptamak amacıyla boy ve kilo eğrilerini çılgınca inceleyen titiz ebeveynlerin tersine, bebek kendisi için normal olan bir düzen içerisinde büyür.

Bir bebeğin gelecekteki boy ve kilosu büyük ölçüde daha döllenme anında belirlenmiştir. Ve doğum öncesinde yaşadığı koşullar yeterli olan, doğum sonrasında sevgiden ve gıdadan yoksun bırakılmayan bebeklerin çoğu eninde sonunda genetik potansiyellerini gerçekleştirirler.

Boyun genetik olarak belirlenmesi esas olarak anne ve babanın boylarının ortalamasına dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar erkek çocukların genellikler bu ortalamanın biraz üzerine çıktığı ve kızların biraz altında kaldığını göstermektedir.

Ağırlık da önceden belirlenmektedir. Bir bebek genellikle çelimsiz, tıknaz ya da halinden hoşnut ortalama vücut yapısına sahip genlerle doğar. Ancak, bebeklikte edinilen yeme alışkanlıkları, onun bu kaderi gerçekleştirmesini ya da ondan uzaklaşmasını sağlar.

Büyüme eğrileri anne babalar için endişe kaynağı haline gelmemelidir. Bunları yanlış okumak ya da değerlendirmek çok kolaydır. Ancak, bu eğriler anne babalara ya da doktorlara bebeğin gelişiminin ne noktadanormalden ayrıldığı konusunda , anne babanın ölçüleri , çocuğun beslenme durumu ve genel sağlık durumu da dikkate alınarak inceleme gerektirip gerektirmediği konusunda yol gösterirler.

İlk yıl boyunca, büyüme sıçramalar halinde gerçekleştiği için, büyümenin çok az ya da çok fazla olduğunu gösteren tek bir ölçüm önemli olmayacaktır. Bu yine de bir uyarı işareti olarak görülebilir. Kilo alımındaki iki aylık bir duraklama yalnızca bebeğin genetik olarak ufak tefek olmaya proglanmış olmasından kaynaklanabileceği gibi, onun hasta ya da yetersi z besleniyor olduğunu da gösteriyor olabilir. Yine aynı iki aylık dönem içinde normalin iki katı bir kilo artışı da eşit şekilde problem olabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar