Kategori | Genel

Bebekler neden ağlarlar?

Aslında bebeğin doğumunda en çok istediğimiz bebeğin doğar doğmaz ağlamasıdır. Sağlık ve canlılık belirtisi olarak ağlamak bizi mutlu eden bir etmendir.

Bebekler ağlıyarak dünyaya geldiklerini haber verdikleri gibi bir takım sorunlarını da ağlayarak anlatırlar. Ağlamak, bebekler için son derce normal bir davranıştır.

Bir çok bebek gün içerisinde, gece gündüz demeden sık sık ağlarlar. Bebekler doğumdan 6 – 8 hafta sonra daha fazla ağlamaya başlarlar. Bir çok bebekte gözlenen 2 aylıktan sonra daha az ağlamaya başlamalarıdır. Genç anne- baba için ilk aylarda bebeklerinin ağlamasınıa alışmak zor bir süreçtir. Ancak unutulmamalıdır ki ağlama, bebeğin anne-babasına bir şey istediğini anlatma şeklidir.

Bebeklerin Ağlayarak Anlatmaya çalıştıkları Bazı Durumlar Şunlardır.

Açlık Ağrıları

Anne sütü çok hızla sindirilebilmektedir, anne sütü alan bebekler bu nedenle sık sık açlıklarını belli etmek için ağlarlar. Hazır mamalar anne sütüne ne kadar benzeselerde daha uzun zamanda sindirilirler ve daha uzun zaman aralıkları ile beslenme gerektirir.

Sıkıntı

Bebeklerin altının ıslak olması ağlamanın en önemli nedenlerindendir. İdara, cildi tahriş eden bir yapıdadır. Bebeğin altının kuru olmasını sağlamak gerekir. Bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir. Altı ıslandığında beklenmemelidir. Pişik gibi sorunlar oluşması, bebeğin daha çok ve daha uzun ağlamasına neden olacaktır.

Gaz Sancısı

Bebekler meme emerlerken aynı zamanda havada yutarlar. Midede biriken bu hava gerginlik yaparak bebeğe sancılar yaşatırken onun ağlamasına da neden olur. Bebek geğirmek ister ama yapamaz, hafifçe göğsünüze yatırıp sırtına hafif haif vurarak gazın çıkmasını sağlamalısınız. bazen bebeğin yatış şeklini değiştirmek bile gaz çıkmasına yeterli olabilmektedir.

Oda Isısı

Eğer oda ısısı yüksek yada düşük olursa, vücut ısı düzenlemesini iyi yapamayan bebek rahatsız olur. Bebeği ısıtmak amacı ile aşırı giydirmek veya çok sıcak ortamlarda bulundurmak yine bebeği rahatsız edecektir. Çok su kaybedecek ve ağlayacaktır.

Emme İsteği

Bebeğin emme isteğide ağlama nedenidir. sadece karnını doyurmak için değil sosyal bir olay olarakta bebek emmmek ister. Emzirilen bebek rahatlar . Bu amaçla kullanılan bebek emzikleri belli bir rahatlama sağlar. Emzik seçerkende mutlaka ortopedik özellikleri olan emzikler kullanılmalıdır. Kötü seçimlerde ilerde bebeklerde diş sorunları yaşanmasına neden olabilir.

Güvende Olma Arzusu

Bebekler anne rahminde tüm dış etki ve uyaranlardan uzak bir dönemden sonra dış ortama geldiklerinde bazı sorunlar yaşarlar. Bebekler anne kucağı ve sıcaklığı isterler. Bu istek özellikle ilk birkaç ayda daha fazladır.

Sıkılma

Bebekler doğduklarından itibaren görebilir ve duyabilirler. Onlara zaman zaman renkli şeyler vermek, müzik dinletmek te onların sıkıntılarını hafifletir ve ağlamalarını kesebilir.

Aşırı Uyaranlar

Eğer çevredeki bir takım uyaranlar bebeğin uyumasını engelliyorsa ve bebek uyumakta zorlanıyorsa bunu ağlıyarak belli eder. Kucakta sesiz bir ortamda sallanması kısa zamanda uyumasını sağlayacaktır.

Kolik Sancıları

Bazı bebekler sindirim sistemi ile ilgili olarak sancılar yaşıyabilirler. Şiddetli sancılar bebeği ve çevresindekileri uyutmaz ve çok rahatsız eder. özellikle ilk bir kaç ayda daha sık görülür ve sonralarında azalarak kaybolur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar