Kategori | Bebeğim

Bebeklerde burun tıkanıklığı

Herkes bebeğine iyi bakmak ister. Yeni anne mi oldunuz? Bebeğinizin burnu tıkanıyor mu? Bebeğinizi ağlatmadan, canını yakmadan bu sorunu nasıl çözerim diyorsunuz. Bunları dikkate alarak bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

burun tıkanıklığı nasıl giderilir

Burun tıkanıklığı nasıl giderilir?

Annelerin en zor dönemlerinden biri bebeklerindeki burun tıkanıklığı sorunudur. Hem bebek için zor, hem de anneleri için üzücü olan bu dönemde neler yapılabilir? Öncelikle burun tıkanıklıklarını nedenlerini gözden geçirelim. Bebeklerde burun tıkanıklığı veya doğuştan olur, ya da sonradan etkileyen faktörlerden oluşur. Doğuştan burun tıkanıklıkları genetik olarak burun arası kemik veya perde dokusu ile ilgilidir. Sonradan tıkanmalara ise kuru ortam, alerjik rahatsızlıklar, üst solunum yolu enfeksiyonu neden olabilir.

10 günü geçen iltihaplı burun tıkanıklığı sinüzit belirtisi olabilir. Tek taraflı akıntılarda ise neden burun içindeki yabancı bir cismin olmasıdır. Uzun süren burun tıkanıklığı orta kulak intihabı ve sinüzit riskini artırıyor. Aynı zamanda bebeklerin uyku düzeni de bozulur. Sağlıklı bebeğin burnu ortamın nem oranının yeterli olmadığı için burun içinin kuruması nedeniyle tıkanır. Kısacası, her burun tıkanıklığı hastalık göstergesi değildir.

Burun temizliği her beslenmede ve uykudan önce yapılmalıdır. Temizlik sürecinin sayısının yoğunluğu tıkanmaların ağırlığına göre değişir. Burun damlası ancak 6 aydan büyük olan çocuklarda kullanılabilir. Bebekler için burun aspiratörü kullanılmalıdır. Bu aletle burnu tıkanmış ve zorlanan bebeğinizin burnundakileri çekip çıkarıyor ve rahat olmasını sağlıyorsunuz. Çocuğun burnunu mümkün olduğunca temiz tutmak önemlidir, çünkü bunun sayesinde bebeğiniz rahat nefes alabilir ve aynı zamanda, oluşabilecek otit ve sinüzit gibi iltihapların da önleyebilirsiniz. Aspiratörler burun tıkanıklığını giderir, yumuşak silikon ucu ile yara yapmadan temizlediği için bebeği rahatsız etmiyor. Aynı zamanda, yeni çıkan burun aspiratörlerinin bazılarında elektrikli süpürge gibi çekme özelliği de var.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar