Bebeklerde Diş Çürümesi ve Dişlerin Korunması

Doğumdan sonra genellikle 6.ay civarında diş çıkmaya başlar. Nadiren bebek ağzında diş ile de doğabilir. İlk dişin çıkması 15.ayda da olabilir. Diş çıkarmasını geciktiren tıbbi bir sorun olmadıkça dişin çıkışını vücut kendine göre ayarlar ve bir müdahale gerektirmez.

İleri yıllarda çiğneme işlevinin yerine getirilmesi ve beslenmenin uygun koşullarda gerçekleştirilebilmesi için dişlere gereksinim vardır. Hayat boyu bize hizmet verecek olan bu dişlere gerekli özeni ve bakımı gösterdiğimizi söylemek zordur.

İlkokul çağındaki çocukların(7 ve 8 yaş) %96’sında en az bir çürük dişin olması ülkemizde bu sorunun önemini göstermeye yeterlidir. Ayrıca, gene bu yaşlarda ağızda bulunan ortalama çürük sayısının 4.4 olması diş sağlığımıza önem vermediğimizin bir diğer işaretidir.

Bebek

Dişlerin çürümesine yol açan bir çok etmen vardır.

1. Dişlerin genel yapısı zayıf olabilir.
2. Öğün aralarında atıştırma ve yatarken yemek yeme alışkanlığı: Ağız içerisinde sürekli yiyecek artıklarının kalması çürümeyi artırıcı etki yapar.
3. Diş fırçalama alışkanlığının yetersiz oluşu.
4. Kullanılan sulardaki flor eksikliği: Flor diş minelerini kuvvetlendirir. Diş çürüklerine karşı dişleri daha dirençli hale getirir.

Bunlar içerisinde birinci madde söz konusu ise, buna yapabilecek bir şey yoktur. Genetik olarak bir zayıflık söz konusudur.

Diğer maddeler ise korunmaya yönelik uygulamalar olduğundan, etkin kullanımları sonucunda çürüklerin oluşumunun azaltılmasına önemli katkıda bulunurlar.

Bebeklik döneminde beslenme sonrasında bir miktar su içirmekle ağız temizliği yapılabilir. Ağızda süt-mama artıklarının kalması önlenmiş olur.

Öğün aralarında, özellikle şeker oranı yüksek abur-cubur yiyeceklerin kullanılmaması önemlidir.

2 yaşdan sonra diş fırçalama alışkanlığın kazandırılmasına yönelik diş fırçalama eylemlerine başlanmalıdır. Bu amaçla yapılan diş fırçalamalarında diş macunu kullanmaya gerek yoktur, çünkü bunları yutarlar. Amaç diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasıdır. Daha sonraki yıllarda günde en az 2 defa dişler fırçalanmalıdır. Sabah kahvaltı sonrası ve akşam yemeğinden sonra mutlaka fırçalanmalıdır. Fırçalama işleminin gerçekleştirilemediği durumlarda ağızın su ile iyice çalkalanması ve özel sakızların kullanılmasına çalışılmalıdır.

Ülkemiz sularının %98’inde florun eksik olması, diş çürüklerinin fazla olmasına neden olmaktadır. Eksik olan florun dışardan destek olarak verilmesi diş çürüklerini %50 oranda azaltma etkisi vardır. Bu amaçla hayatın 6. ayından sonra günde bir adet flor tableti bebeklerimize verilmeye başlanmalıdır. 3. yaşdan sonra tb sayısı 2’ye çıkartılmalı ve aç karnına verilmelidir.Bu uygulamaya 12 yaş sonuna kadar devam edilmelidir. 6. yaşdan sonra flor tablet yerine florlu ağız çalkalama suları da kulanılabilir. Gece yatmadan önce ne yenecekse yenmeli ve içilmeli, dişler fırçalanmalı ve ağız çalkalama suyu ile 3 dakika dişler çalkalanmalı ve yatılmalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar