Kategori | Bebeğim

Bebeklerde Halsizlik ve Gerginlik Durumu

Bebeğiniz Halsiz ve Gergin mi ? Belki kulağı ağrıyordur.

Bebeğin doğumundan birkaç ay sonra, anne-babalar bebeklerinin sağlık durumuyla ilgili, kendilerinden emin bir şekilde birtakım mantıklar yürütürler. Bir bakışla derece kullanmadan, bebeklerinin neyi olduklarını anlarlar.Ama bebeğin hastalığının gerçekten neyin olduğunu, bir enfeksiyonun söz konusu olup olmadığını veya daha ciddi bir hastalığın olup olmadığını, doktorlar bile ilk bakışta anlamayabilirler.

Tipik örek, kulak iltihabıdır. Kulak iltihaplarının en önemlisi ortakulak iltihabıdır ; üç yaşına kadar olan çocuklarda, soğuk algınlığı sonucunda oluşur. Büyük çocuklarda kulak iltihabı kendini ateşle gösterir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda ise, ateş olmadan da kulak iltihabı ortaya çıkabilir. Bu çocuklar kendilerini çok halsiz ve keyifsiz, ayrıca da gergin hissederler. Çocuk yemek yemek istemez, çok ağlar ve huysuz olur. Bunlara bir de kusma, ishal ve ani çığlıklar eklenir. Çocuk bilinçsiz bir şekilde sürekli kulağını tutar ve yatakta ağrıyan kulağının üstüne yatar.

Çocukların geçirdiği enfeksiyonlar çoğu zaman kulaklarına vurur. Çocuk doktorları bunun sebebini, erken gelişmedeki östaki borusunun anatomik durumuna bağlarlar. Bebeklerde, büyük yaştaki çocuklara nazaran, bu devre daha kısadır. By yüzden bir ağlama esnasında, solunum yollarındaki mikrobik salgılar, ortakulağa kadar ulaşır. Bu durumda kulak iltihabını tedavi etmek gerekir. Burun damlaları veya ilaçlar sayesinde, östaki borusu tedavi edilmeye çalışılır. Sıcaklık sayesinde şikayetler azaltılabilir. Şiddetli ağrılarda, antibiyotiklerin hiçbir faydası olmaz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar