Beden tipleri hangileridir? Dr.Ender Saraç

Dr.Ender Saraç Sağlıklı günler programında beden tiplerini anlattı.

Beden tiplerine göre insanlar üçe ayrılır:

Vata beden tipi: Bu beden tipine sahip olanlar genelde çocukken ve gençken ince ve ne yerse yakan, ancak yaş ilerledikçe kilo almaya başlayan beden tipidir. Genelde saçları kıvırcık veya sık dalgalı olan, saçları ve cildi kuru olan, elleri ayakları soğuk olan, kabızlığa ve gaza eğilimi olan, heyecanlı, uykuya zor dalan ama daldıktan sonra her çıta uyanan, hemen birşeyi öğrenen ama çabucak unutan, hızlı, aceleci, telaşa eğilimi olan bir beden tipidir. Kuru soğuk ve rüzgalı hava vataların düşmanıdır.

Pitta beden tipi: Saçları erken dökülür veya beyazlar, cilt yapıları daha renklidir, biraz daha sıcaktırlar, kışın bile soğuk su içerler, güzel konulurlar, yönetmeyi severler, sivilce leke ve cilt değişimleri kolay görülür, orta bir beden yapısındadırlar, bağırsakları iyiçalışır, güzel konuşan, güzel giyinmeyi seven tiplerdir. yaz sıcakları pittaların düşmanıdır.

Kapha beden tipi: Kaphaalar ise çocukluktan beri atletik yapıdadırlar genelde daha iridirler, tatlı dillidirler, zor öğrenirler ama hafızaları kuvvetlidir, yürüyüşlerikeskin ama daha yumuşaktır, uyandıklarında kahvaltı etmezler, soğuk ve nemli hafa kaphaları bozar. Kolay kilo alırlar. Yavaş yavaş kilo alırlar. Her sene 3-5 kio alırlar. Ketumdurlar, hemen heyecan yapmazlar. Saçları nemlidir. Soğuk ve nemli hava kaphaların düşmanıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

1 Yorum to “Beden tipleri hangileridir? Dr.Ender Saraç”

  1. deniz dedi ki:

    kopha insan tipleri nasil beslenmeli?

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar