Kategori | Sağlık Konuları

Bir insanı tanımanın en kolay yolu…

Bir insanın huyunu kısa bir süre içinde hangi renk tipine ait olmasını belirleyerek bilmek mümkündür. Tüm insanlar 4 renk tipine ayrılmıştır: sarı, mavi, kırmızı ve yeşil.

Psikologlara göre, bir insanda çeşitli renk tipinin özellikleri görülür: “Fakat bu renklerden biri diğerlerine göre fazladır.

ilkbaharda zayiflama

Sarı renk tipi

Sarı renk tipine ait olanlar daha çok başkaları için çalışırlar. Onlar çevredeki insanlara yardım etmeye can atıyor, kendilerini pek düşünmüyorlar. Herkese karşı dikkatli olduklarından ve herkese yardım ettiklerinden çok sevilirler. Bu tür insanlar çok şefkatlidirler ve onlarla iletişim kuranlarda hoş izlenim bırakırlar. Başkalarını kucaklamayı, ilgi göstermeyi severler. Selamlaşırken sarılır ve gülerler. Nadiren birileri böyle insanlardan hoşlanmaz”.

Genellikle sosyal ve hizmet alanlarında çalışırlar, kreşte öğretmen, hemşire, psikolog, tezgahtar gibi mesleklerle uğraşırlar. İlgi odağında olmaktan hoşlanmaz, bir yerlere giderken arkada oturur ve ilgi dışında kalmayı tercih ederler. Fakat böyle tiplerden lider olanları da çıkıyor. Karakterlerinden dolayı insanları kendilerine çekmektedirler. Çok samimi olur, çalışanlarına emir vermez, sevecenlikleri ile çalışanlarının beğenisini kazanabilirler. Bir konu ile ilgilendiklerinde daha fazla bu işin insanlara ne kadar fayda sağlayacağını düşünürler. Bu tür insanları maddiyat fazla ilgilendirmiyor.

Sarı renk tipine ait olan insanlar misafir kabul etmeyi sever, iyi sofra açar, çok evcil erkekler veya ev hanımlar oluyorlar. ” Herhangi bir toplantıda sürekli birilerine sandalye, çay, kahve, kaşık vb. ne eksikse hemen getirirler. Bu insanlar gerçekten de, insanlara yardım etmek isterler” diyen uzmanlara göre tüm şahısların hem olumlu, hem de olumsuz yönleri vardır. Sarı renk tipine ait olanlar hoş izlenim yaratsalar da, onların da dezavantajları oluyor. “Sarılar” hiç ikna edici değiller. Bununla da karşıdaki insanda kararsız insan izlenimi bırakırlar. Basit konularda kendi fikirlerini söylemekten çekiniyor ve kendileri için başkalarının karar vermelerine izin verirler. Örneğin, “Ne sipariş edecek?”, “Nerede yemek yiyecek?” gibi sorulara onlar “Peki, sen ne yiyeceksin veya nereye gitmek istiyorsun?” diye karşılık verirler. Verdikleri kararla başkasının rahatını bozmak istemediklerinden bu tarz cevaplar verirler. Her zaman karşısındakinin memnun olmasına daha çok önem verirler. Bu özelliklerinden dolayı başkaları ile kolay ortak nokta bulurlarsa da kendileri ikinci planda kalırlar. Bazı insanları da onların sürekli kararsız olması ve fikirlerini özgürce ifade edememeleri itiyor.

Mavi renk tipi

Mavi renk tipine ait olanlar ise neşeli olurlar ve eğlenmeyi, seyahat etmeyi çok severler. Bu kişiler hayatlarında yenilikler yapmaya, yeni insanlarla tanışmaya can atıyorlar. Psikologlara göre, böyle bireyler tanımadıkları insanla bile rahat iletişim kurarlar. “Çok konuşuyorlar, sabah uykudan kalkar kalkmaz gece yatana kadar konuşuyorlar. Dolayısıyla asla kimseyi dinlemiyorlar. Çok hızlı düşünüyorlar. Çoğu zaman böyle kişiler iletişim sırasında karşıdakinin cümlesini kendileri tamamlarlar. Böyle insanlarla konuşanlar dinlenmediklerini anlamalı ve cümlelerini daha net ve kısa yapmalıdırlar. Bu kişiler dikkatsiz oluyor ve bir şeyi uzun süre dikkatli analiz edemiyorlar. Bu tür insanlar sürekli iletişim kurmaya ihtiyaç duyarlar. Ama karşıdaki insanlara genellikle ilgisiz gelirler. Kendileri çok konuşarak çevresindeki insanlara konuşma fırsatı vermezler”.

Mavi renk tipine ait olan insanların olumlu yönleri ise tanımadığı insanla rahat iletişim kura bilmeleridir. Dezavantajları ise, genellikle dinleme yeteneklerinin olmamasıdır. Böyle insanlar bir yere gittiklerinde dikkat merkezinde olacakları yerde oturmayı tercih ederler. “Örneğin, bu başında birçok kişinin oturduğu ve bir yerin boş kaldığı masa olabilir. Çünkü burada onlar daha çok insanla konuşabilirler. Yeni tanışıklıklar için can atsalar da, çok hızlı düşünüyor ve yeni tanıdıklarını hızlı unutuyorlar. Aramayacaklarına söz verseler bile geri dönmüyorlar”.

Kırmızı renk tipi

Kırmızı renk tipine ait olan insanlar yönetmeyi sever ve rehber olmayı tercih ederler. Psikologlara göre, böyle kişiler organizasyon işini de iyi bilirler. Bu kişiler çoğu zaman siyasetçi, müdür, toplum yöneticisi veya yönetici olurlar.” Onlar talimat vermeyi ve insanları kontrol altında tutmayı severler. Sürekli parayı düşünürler. Herhangi bir işle uğraştıklarında faaliyet türü veya ürün onları ilgilendirmiyor, onlar sadece maddi gelirin olmasını istiyorlar. “Kırmızılar “Örgütlenme işini iyi başarıyor, fakat başkalarının önerilerine kulak vermeyi sevmiyorlar. Çünkü onlar ne yapacaklarını planlamaktadırlar”.

Yeşil renk tipi

Yeşil renk tipinden olanlarda diğerlerine göre olumlu yönler daha fazladır : “Böyle insanlar mühendis, muhasebeci, akademisyen vb. olurlar. Onlar akıllı ama karizmatik olmayan insanlardır. Çoğu kişi bu tür insanların yanında sıkılırlar. Karar alırken çok düşünüyor, tüm ihtimalleri inceliyorlar. Her şeyi ölçüp biçmekte ve planlamaktadırlar. Bu tür insanlar ani karar vermezler”

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar