Kategori | Güzellik

Botox Hakkında Herşey

Botoks ve Botoks Fiyatları

Botox

Estetik açıdan yoğun bir şekilde kullanılan “botox” hakkında neler biliyorsunuz? Botox yaptırmayı düşünüyorsunuz fakat kuşkularınız mı var? O halde sizler için hazırladığımız bu makaleye göz atmanızı öneriyoruz.

Öncelikle botoxun tanımıyla başlayalım;
İnsanların birçoğu botoxu “yılan zehiri” olarak bilmekte veya tanımlamaktadır. Bu tamamen asılsız bir bilgidir. Gerçekte bir bakteri toksinidir, “Clostridium Botulinum” adı verilen bakteriye ait sıvının, tıbbi ortamlarda işlenerek insan vücudu için tedavi edici özelliğe sahip hale getirilmiş şeklidir.  Botox son yıllarda, özellikle gelişmiş ülkelerde amacı ve sonuçları doğrultusunda büyük bir gelişme göstermiştir. Yani bayanların birçoğu kırışıklıkları gidermek için uzun süreli tedaviler yerine botoxu seçmeye başlamıştır.

Botox Hangi Alanlarda Kullanılır?

Göz önünde bulunan alan “kırışıklık giderme” olsa da botox, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bir maddedir. Mesela; felç hastalarında oluşan kas kasılmalarını engellemek için, tik tedavilerinde ve şaşılık gibi problemlerde. Fakat günümüzde, mimik kaslarının oluşturduğu derin çizgileri yok etmek amacıyla estetik alanda daha çok rağbet görmektedir.

 

Botox ile Çizgilerden Kurtulmak Mümkün mü?

 

Yüz bölgesinde oluşan kırışıklık ve çizgilerin temel sebebi kas hareketleridir. Senelerce aynı bölgede yapılan kısa ama sık hareketler bölge üzerinde dinamik çizgilerin oluşmasına neden olur. Bu çizgiler zamanla daha da derinleşip, yüzünüzde size ait olmayan bir ifade oluşmasına sebep olur.

İşte bu bölümde botox devreye girer. Estetik operasyonlarla bölgeye verilen botox, verilen bölgedeki kas hareketlerini yavaşlatır hatta bir süre durdurur. Hareketsiz kalan kasların daha önceden oluşturduğu çizgiler ise dinamikliğini kaybeder, cilt kendini onarım sürecine sokar ve çizgiler yok olur. Bu sayede sinirli, yaşlı veya hoş olmayan bir ifadeden de kurtulmuş olursunuz.

Botox Beni Robot Gibi Gösterir mi?

İfade biraz komik gelebilir fakat en açıklayıcısı bu olsa gerek. Çoğu bayan botox uygulamasına başlamadan önce bu soruyu soruyor: Botox beni donuk gösterir mi?  Yüzümün şeklini bozar mı?

Öncelikle hemen belirteyim ki botox bir uzman işidir. Öyle her doktor eline malzemelerini alıp bu işi uygulayamaz. Fakat üzülerek söylüyorum, görülen ilgiden dolayı herkes botox uzmanı kesilmiştir.

Tıbbi ifadelerle kafanızı karıştırmadan açıklayayım size; Çok ince bir iştir, kasların genel yapısını müthiş derecede bilmek gerekir. Bunun yanında simetri çok önemlidir, 0.2 mm bir sapma bile yüzünüzde garip bir ifadenin oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple uygulama konusunda deneyim / tecrübe çok önemlidir.

Doktor bu simetriyi iyi ayarlayamaz, gerekli noktalara gereken dozlarda botoxu injekte edemez ise, mat ve donuk bir görünüme kavuşma riskiniz yüksek olur. Çevrenizde botox operasyonu sonucu şikayetleri çok sık şekilde duymuşsunuzdur, bunun sebebi işte belirttiğim husustur.

Yan Etkileri Var mı? Varsa Neler?

Gebelik döneminde ve sonrasındaki 2 yıl içerisinde botox uygulamasının yapılmamasını öneriyoruz. Bunun sebebi bu dönemlerle ilgili “zararsızdır” önermesinin kesinleşmemesidir. Ayrıca sinir ve kas sistemine ait hastalığa sahip kişilerinde uygulaması önerilmez. Bunlar dışında botox uygulamasının hiç bir yan etkisi yoktur. Operasyon bölgesinde birkaç günlüğüne şişlik ve kızarıklık olabilir bu önemsizdir. Uygulamanın geçici etkileridir.

Botox Fiyatları Hakkında

Bu konuda kesin bir bilgi verememekle beraber ufak bir ayrıntıdan bahsetmek istiyorum. Estetik alanı, geniş ticari bir etkinliğe sahip olduğundan insan sağlığı ikinci plana itilmiş durumdadır. Kimi yerlerde botox fiyatları çok normalken, bazı yerlerde normalin altında, bazı yerlerde ise normalin çok üstünde olabiliyor. Gerçekte botox çok pahalı bir ilaçtır. Bazı serumlarla karıştırılarak injekte edilir. İşte çok uygun fiyatlarla gördüğünüz o botoxlar, serum oranı yüksek fakat botox oranı düşük ürünlerdir. Daha çok insana satmak için botox oranını düşük tutmaktadırlar. Bu nedenle botox konusunda deneyim sahibi olan doktorlarla ve merkezlerle iletişim halinde olmanız sizin faydanızadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

11 Yorum to “Botox Hakkında Herşey”

 1. botoks dedi ki:

  çok bilgilendirici bir yuzı olmus tebrik ederiz. saygılar…

 2. güzellik dedi ki:

  Botox ile ilgili gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 3. Botoks dedi ki:

  Teşekkürler.

 4. Beats dedi ki:

  Botoxla ilgili çok bilgilendirici bir yazı. Teşekkürler.

 5. daniel1336 dedi ki:

  Zararı varmı acaba botox işleminin? Zararsızdır kelimesi kesin olarak telaffuz edilemiyor galiba bu uygulamada.

 6. Serdar dedi ki:

  Düşük ücretli botoxlar genellikle fazla serum ilave edilmiş etkisiz ürünler. Evet botox pahalı bir maddedir, işçiliği de bir o kadar pahalıdır.

 7. Konveyör dedi ki:

  Botox pahalı mı?

 8. Muratt dedi ki:

  Botox Beni Robot Gibi Gösterir mi? diye soru var konuda. Bilmiyorum.

 9. KIVANCEFE dedi ki:

  arkadaşlar sonuçta bazı insanlar için bu uygulanabilir

 10. Onur Öktem dedi ki:

  Aynen Kıvanc bey. Bence insan doğal hali ile kalmalı..

 11. KIVANCEFE dedi ki:

  Biz erkekler botox yapmıyoruz gerçi belki yapanlarda vardır ama ben sevmiyom. Ama gördüğüm kadarıyla botox kadınların vazgeçilmezi olmuş.

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar