Kategori | Sağlık Bilgileri

Çay kanseri önlüyor mu?

Arizona Üniversite’sinin yaptığı bir araştırma sonucu, cildi sağlıklı olan insanların, kansere yakalananlara kıyasla daha fazla miktarda limon kabuğu çayı içtikleri tespit edildi.   

Çay kanseri önlüyor!

Sıcak çay içmek cilt kanseri riskini azaltıyor. Arizona Üniversite’sinin yaptığı bir araştırma sonucu, cildi sağlıklı olan insanların, kansere yakalananlara kıyasla daha fazla miktarda limon kabuğu çayı içtikleri tespit edildi. 450 kişi üzerinde yapılan ankette, katılanlara çay içme alışkanlıkları hakkında sorular soruldu. Araştırma merkezi yetkilileri, ankete katılanların yarısında squamous cell carcinoma diye adlandırılan ve kendini ciltte kepek yaparak belli eden bir kanser hastalığının olduğunu ve sürekli içilen limon çaylarının bu kanser türünün riskini yüzde 70, siyah çayın ise yüzde 40 azalttığını açıkladılar. Iman Hakim ve Robin Harris ismindeki araştırmacıların BBC-Online’a verdikleri bilgilere göre, ice-tea yani buzlu çaylar bu durumda fazla etkili olmadığından çayların sıcak içilmesi gerekiyor.

Uzmanlar keşifleriyle cilt kanserini önleyecek gıda maddelerini destekleyen ek maddeler üretmeyi hedefliyorlar. Şimdiye kadar yapılan keşiflerde, yeşil ve siyah çayın, insanlarda ve farelerde güneş yanığını azalttığı ve cilt kanserinden koruduğu kesinleşti. Kanser Araştırma Merkezi’nde görevli olan cilt uzmanı Jane McGregor bu alanda yapılacak araştırmalara daha fazla dikkat edilmesi ve destek verilmesi gerektiğini söyleyerek, buluşları kesinleştirmek için, daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de vurguladı. Araştırmanın sonuçları BBC Dermatology dergisinde yayınlandı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar