Kategori | Yemek

Çerkes Tavuğu Tarifi

Çerkes Tavuğu İçin Malzemeler:

1 adet ufak boy tavuk
Tuz
1 defne yaprağı
1 çay kaşığı tane karabiber
1  adet havuç
1 adet soğan
300 g ceviz içi
2 diş sarmısak
1/2 çay kaşığı tatlı pul biber
1/2 çay kaşığı acı pul biber
6 dilim tost ekmeği içi
1/4 litre süt
karabiber
1 tutam kırmızı toz biber
1/2 demet maydanoz

Hazırlanışı:

Tavuğun içi ve dışı yıkanarak temizlenir. Bir tencerenin içine konarak üstü örtülecek kadar soğuk su ile doldurulur. Havuç ve soğanın kabukları soyulup doğranır. Defne yaprağıyla birlikte tencereye ilave edilir ve hepsi kaynamaya bırakılır. Üzerinde biriken köpük alınır ve kapak örtülür. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 50-60 dakika pişirilir. Haşlanmış tavuk tencereden alınır ve soğumaya bırakılır.

Ceviz içi makineden geçirilir. Çekilmiş ceviz ve pul biber, ufak bir tavada kısık ateşte, sürekli karıştırılarak, ceviz yağ salana kadar, 5 dakika kavrulur. Ceviz yağı alınır ve cevizler soğumaya bırakılır. Sarmısakların kabuğu soyulur ve dişleri havanda dövülür. Ekmek içleri tavuk suyunda ıslatılır ve sıkılır. Çatalla ezilir ve dövülmüş sarmısak ile kavrulmuş cevizler ilave edilir. Üzerine süt eklenerek yoğurt kıvamına getirilir. Soğumuş tavuğun derileri alınır. But ve göğüs eti ayrılır. Etler küçük parçalara bölünerek tel tel didiklenir. Tuz, karabiber serpilir ve ceviz-ekmek-süt  karışımının yarısı ile harmanlanır. Cevizli etin yarısı servis tabağına alınır.

Ceviz yağı ve kırmızı toz biber karıştırılır. Karışımın yarısı tabaktaki etin üzerine serpilir. Üstüne 3 yemek kaşığı ceviz-ekmek karışımı sürülür. Cevizli etin diğer yarısı üstüne kapatılarak kalan ceviz-ekmek karışımı ile örtülür. Üzerine ceviz yağı serpilir.

Maydanozlar yıkanıp yaprakları ayıklanır. Çerkes tavuğu maydanoz yaprakları ve ceviz içi ile süslenir. Yaklaşık 30 dakika dinlendirildikten sonra servis yapılır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar