Kategori | Genel

Check-up hayat kurtarır

Yaşamın yoğun temposu içinde kendi sağlığımızla yeterince ilgilenmiyoruz. Sanki kadınların hasta olmaya hakkı yok! Sağlığınızın kontrolünü elinizde tutmanız için check-up şart.

Çocuğunuzun doktor kontrollerini aksatmıyorsunuz, eşinize kolestrol ölçümü yaptırması için ısrar ediyorsunuz. Peki siz kendi sağlığınıza ne kadar önem veriyorsunuz? Birçok kadın bu soruyu “Çok az” diyerek yanıtlıyor. Oysa dikkat edin tüm yeni yıl, bayram mesajlarında ne derler? Önce sağlık! Senede sadece birkaç saat ayırarak olası pek çok hastalıktan korunmak elinizde. Yaşınız kaç olursa olsun bazı tedbirleri alarak yaşama daha sağlıklı bakmak için check-up yaptırmanız son derece faydalı. Sahip olduklarınız içinde en değerli mücevher kendi sağlığınızdır” anlayışından yola çıkan merkezlerde jinekolojik kontrolden, mammografiye, laboratuvar tetkiklerinden pap smear testine kadar birçok alanda kapsamlı bir check-up yaptırmanız mümkün. Burada yaptıracağınız check-up programı doğrultusunda Estetik Cerrahi Doktoru, Beslenme Danışmanı ile görüşme şansınız da oluyor. Size özel bu programdan çocuğunuz da faydalanıyor. 0 – 12 yaş arasındaki çocuğunuz da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları tarafından kontrol ediliyor. Ancak unutmayın ki bu check-up kapsamında öncelik sizin sağlığınız. Ne yazık ki check-up, kadın – erkek herkes için külfet gibi geliyor. Kalamış Tıp Merkezi’nden Prof. Dr. Teksen Çamlıbel kadınlara özel, değişik yaş gruplarına ve sorunlara ait check-up’ların hastalıkların erken teşhisinde büyük rol oynadığını belirtiyor.

Genç kızlıkta başlar

Kadınlar için check-up zamanı ilk adet kanaması ile başlıyor. Buradaki check-up daha çok muayene olarak yapılıyor. Rahim normal mi? İki yumurtalık var mı? Kist – Myom var mı? gibi soruların yanıtları aranıyor. Bu muayene sırasında rastlanan bazı bulgular ileriki yaşlardaki problemleri baştan önlüyor. Prof. Dr. Teksen Çamlıbel bu noktada özellikle anneleri iki konuda uyarıyor: “Kızınız çok erken yaşta göğüs gelişimi, tüylerin çıkması gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumda adetin erken yaşanmaması için doktora başvurmanızda fayda var. Adetten sonra boy sadece 5 – 7 cm arttığı için boyu kısa kalabilir. İkinci olarak 16 yaşına kadar adet olunmaması halinde doktora gidilmeli.” Adet dönemi ile birlikte kadınları en sık yaşadığı problemler düzensiz ya da ağrılı adet ve sivilcelenme. O yaşlarda sivilcesiz yaşamanın yolu hormonal testlere bakılmasından geçiyor. Adet ağrılı yaşanıyorsa check-up sırasında bunun da nedenleri araştırılıyor. Adet ağrısı sonraki yıllarda kısırlığa varan ciddi sorunlar yaratabiliyor. Cinsel aktivitenin başlaması ile birlikte özellikle genç yaşlarda doğum kontrolü ve cinsel hastalıklardan korunma adına doktora gidilmeli. Ayrıca cinsel hayatı başlayan kişi yaşı kaç olursa olsun senede bir mutlaka pap smear testi yaptırmalı. Ağrısız ve sancısız bu test rahim kanserinin erken teşhisinde büyük rol oynuyor.

35’inden sonra şart

Yaşın ilerlemesi ile birlikte check-up çok daha büyük önem kazanıyor. Laboratuvar testleri, jinekolojik kontroller, mamografi yapılması gereken tetkiklerin en başında geliyor. Prof. Dr. Çamlıbel yaşlara göre özellikle yapılması gereken testleri ve yapılma nedenlerini şöyle anlatıyor:

Yaşlara göre check-up

35 yaş

2 yılda bir mamografi: Meme kanseri riski bu yaştan sonra büyük oranda artıyor. Evde kendi kendinize meme muayenesi yapsanız bile mamografiyi ihmal etmeyin. Memenin alınmasına gerek kalmaksızın kanserden kurtulmanın yolunun mamografiden geçtiğini unutmayın.
Vajinal ultrasonografi: Kanserden, jinekolojik hastalıklara kadar pek çok hastalığın önceden tespit edilmesine olanak veriyor.
Laboratuar testleri: Glukoz, kalsiyum, kolestrol, hepatit B, idrar tahlili gibi birçok testin bu dönemde yapılmaya başlanması gerekiyor.

40 yaş ve premenopoz dönemi

Senede bir mamografi
Vajinal ultra sonografi
Laboratuvar testleri: Diğer testlerle birlikte kalsiyum testi özellikle yapılmalı. Premenopoz dönemine bağlı olarak kemik erimesi bu yaşlarda artmaya başlıyor. Bu sebeple osteoporozu önlemek için mutlaka yaptırılmasında fayda var.
Hormonal tetkikler: Erken menopozun önlenmesi ve hormon replasman tedavisinin gerektiği durumları tespit edebilmek için yapılıyor.

50 yaş ve menopoz sonrası dönem

Yukarıdaki tetkiklere ek olarak şu testler yapılmalı:

Kalın bağırsak incelemesi: Kadınlarda meme kanserinden sonra en çok görülen ikinci kanser türü kalın bağırsak kanseri. 4 senede bir bu tetkinin yaptırılması bu kanseri önlüyor.
EKG Kalp Elektrosu: Kalp krizi riskine karşı senede bir elektro çektirilmeli. Bunun dışında muayene esnasında Coraspin denilen 100 mg. aspirin verilerek kalp krizi riski azaltılıyor.
Kemik yoğunluğu ölçümü: Menopozla birlikte kemik erimesi hızla artıyor. Bunun önlemenin yolu ise senede 1 yapılan ölçümden geçiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar