Kategori | Cilt Bakımı

Cildiniz kışa hazır mı?

Kış mevsiminde kendinize vakit ayırmak biraz zor gibi görünüyor değil mi? Kendinizi kışa hazırlayın…

Özellikle sıcak – soğuk hava değişiklikleri, rüzgar ve stres cildiniz üzerindeki olumsuz etkisini hemen yansıtır. Dolayısıyla sağlıklı bir cilt için bu etkenleri en aza indirgemeli ve kendinize her zamankinden daha fazla özen göstermelisiniz. Uygulayacağınız pratik yöntemlerle hem zamandan tasarruf edecek, hem de mükemmel bir cildin sırlarını keşfedeceksiniz. İşte size cildinizin basit yöntemlerle nasıl daha mükemmel bir görünüme kavuşacağının ayrıntıları;

İlk adım
Cildin görsel sağlığı ve doğal parlaklığı iyi bir temizlikle sağlanabilir. Dış etkenler sebebiyle canlılığını yitiren, yorgun ve yıpranmış bir görüntü kazanan cilt, iyi bir temizlik aşamasından sonra daha rahat nefes alabilir ve kendini yenileme imkanı bulabilir. Kadınlar genel olarak gece yatmadan önce su ve sabunla ciltlerini temizlerler. Ancak cilt bakım uzmanlarına göre bu davranış oldukça tehlikelidir; zira el yıkamak için kullandığınız sabunu yüzünüze uyguladığınızda, sabun cildinizin nemini alabilir ve kurumasına yol açabilir. Bu nedenlerle tipinize uygun yüz temizleyicilerini tercih etmelisiniz.

İkinci adım
Haftada bir kez uygulayacağınız peeling cildinizin cansız görüntüsünü yok edecektir. Peeling işlemini banyodan sonra yapmaya dikkat edin. Peeling ürünlerini yüzünüzden temizlerken ılık su dışında bir şey kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Yüzünüzdeki donuk ve cansız görünümü yok etmek için yine haftada en az bir kez cilt tipinize uygun olarak kullanmanız gereken bir maske seçmelisiniz.

Üçüncü adım
Cildinize haftalık bakımlar uyguladığınız gibi günlük bakımını da ihmal etmemelisiniz. Cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz günlük bakım ürünleri yüzünüzü tahriş etmemeli ve cildinizin beslenmesi için en uygun ortamı hazırlayacak cinsten olmalı. Bu arada küçük bir hatırlatmada bulunalım; yüzünüzü yıkadıktan sonra havlu ile kurulamamaya dikkat etmelisiniz. Kendinize ait bir havlunuz dahi olsa nemli ortamlar bakterilerin üremesi için uygun bir zemin oluşturur. Bu nedenle kağıt havluları ya da mendilleri tercih etmelisiniz.

Dördüncü adım
Akşam nasıl cildinizi makyaj ve benzeri kirlerden arındırmak için bir çabaya giriyorsanız, sabahları da cildinizi temizlemek için bazı işlemler yapmalısınız. Tüm bu işlemlerden sonraysa cildinizi nemlendirici özelliği de bulunan bir tonikle silin. Bütün bunların yanı sıra haftanın bir günü yüzünüz için uyguladığınız peelingi vücudunuz için de denemelisiniz. Nemli bir cilt üzerine elle veya banyo süngeriyle masaj yaparak cildinize yedireceğiniz ürünler vücudunuzdaki ölü deriyi yok ediyor.

Cilt tipinizi tanıyor musunuz?
Sağlıklı bir cilt için uygun bakımı yapmanız gerekir. Bunun için öncelikle nasıl bir cilt tipine sahip olduğunuzu belirlemeniz gerekiyor.

Eğer cildiniz kuruysa…
Kuru cilt, kendini kötü hava koşullarından, stresten koruyamayan hassas bir cilttir. Yüzünüzün her tarafında gerginlik hissedersiniz. Yanak, ağız ve alın bölgesinde pullanmalar görülür. Sivilcesiz, düzgün ve gözeneksiz bir görünüme sahiptir.

Eğer cildiniz normalse…
Sıkı, sağlıklı sivilcesiz normal ciltlerde, bazen önemsiz sivilce ve kuruluklar görülebilir. Genellikle ender görülen, hassas olmayan bir cilttir.

Eğer cildiniz yağlıysa…
Daha çok gençlerde, 30 yaş dönemine kadar olan yaş grubunda sık rastlanan bir cilt türüdür. Parlak, siyah ve açık gözeneklere, sivilcelere yatkındır. Cilt dokusu düzgün değildir. Aşırı yağlı olduğu için parlaklığa yol açıp makyajı olumsuz etkileyebilir.

Eğer cildiniz karmaysa…
Karma cilt tüm yaş gruplarında görülür. Özellikle 20 ile 30 yaş grubunda daha sık olarak rastlanır. Yağlılığa, sivilcelere ve siyah nokta oluşumuna meyillidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar