Kategori | Cilt Bakımı

Cilt Bakım Ürünü Tavsiyeleri

Cilt bakım ürünü konumuza geçmeden önce cildinizle ilgili bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Cildiniz sizi anlatır. Bunun için cildinize iyi bakmalısınız. Güneşten korunmalı, cildinizin kurumamasına nemsiz kalmamasına dikkat etmelisiniz.  Bunlara dikkat ederek yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Neyse ki uzmanların televizyonda yaptığı programlarla, artık her birimiz cilt sağlığının önemini kabullendik. Bundan dolayı çeşitli amaçlarla aldığımız cilt bakım ürünleri hepimizin tuvalet masalarımızı süslüyor. Peki bunların ne kadarı gerçekten cilt sağlığımıza uygun?  Her ne kadar cildimize önem vermemiz gerektiğini öğrensek de daha çok kulaktan dolma bilgilerle ya da arkadaş tavsiyeleriyle ürün almaya devam ediyoruz.

Doğal Cilt Bakımı

Doğal Cilt Bakımı

Bir cilt bakım ürünü seçerken nelere dikkat etmeliyiz:

 • Öncelikle cilt tipimizi doğru tahlil etmeliyiz. Eğer kendimiz bunu yapamıyorsak, kesinlikle bir uzmanın yardımını almalıyız.
 • Cilt tipimiz belirlendikten sonra, hangi amaçla cilt bakım ürünü aldığımız önemlidir. Cildimizi nemlendirmek mi istiyoruz, cilt lekeleri ya da kırışıklıklara karşı bir ürün arıyoruz vb. Cilt bakım ürünlerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Bu ürünlerin hepsinden haberdar olmamız, içeriklerini ve etkilerini bilmemize olanak yoktur.
 • Ürünü ne amaçla kullanacağımızı da belirledikten sonra belirlediğimiz bütçeye göre en sağlıklı ürünü seçebilmek için ürün etiketlerini iyi okumalıyız.
 • Çoğu ürün etiketinde yazan “doğal” ya da son zamanlarda büyük önem kazanan “organik” kelimeleri ile sizi yanıltmaya çalışabilir.
 • Cilt bakım ürünlerinin içinde sağlığımıza zararlı, kansere neden olan maddeler kullanılmaktadır. Ürün satın alırken buna çok dikkat etmelisiniz.
 • Cildimiz, vücudumuzun en büyük organıdır.  En önemli görevi de, vücudumuzdaki tüm organları dış etkenlere karşı korumaktır. Bunu nasıl yapar? ilk savunma ve koruma sistemi PH ile yapar. PH, ciltte salgılanan yağ ve ter ile oluşur. Ciltten kurutucu alkoller ile sürekli yağın sökülmesi sonucunda PH oluşamaz; böylelikle cilt yeterli korumayı yapamaz. Sonuç olarak cilt bakterilere ve dış çevreye daha açık ve savunmasız bir hale gelir.
 • Cilt hassasiyeti yani alerjisi olan kişiler cilt bakım ürünü seçerken çok daha fazla dikkatli olmalıdırlar.
 • Cilt bakım ürünlerinin parfümlü olanlarını tercih etmemeliniz. Hoş bir koku vererek size daha cazip hale getirilmiş bu ürünler, güneşe karşı hassastır. Sürüp güneşte kaldığınızda cilt lekelerine maruz kalabilirsiniz.
 • Unutmamamız gereken en önemli şeylerden biri de her cilt farklıdır. Başkasının kullandığı bir ürün size iyi gelmeyebilir. Cilt bakımında iyi sonuçlar alabilmek için cildinize uygun ve sağlıklı ürünler seçmeye çalışmalısınız.

Cilt bakım ürününün sağlığa zararlı olup olmadığını nasıl anlarız?

 • Cilt bakım ürünü ambalajı dikkatle incelenmelidir.
 • Üreten firma, üretilme tarihi gibi bilgilerin ambalajın üzerinde yazılı olması gerekir.
 • Kullanım süresi üzerinde yazmalıdır.
 • Bilinen markaların tercih edilmesi daha faydalıdır.
 • İçerdiği maddelere dikkat edilmelidir.
 • Dayanıklılığı sağlayan koruyucu maddeler uzun vadede cilt kanserine yol açmaktadır. Bu maddelerden bir E216’dır.

Cilt bakım ürünlerinin ömrü genellikle 6 ile 18 ay arasında değişmektedir.  Üretim tarihi ve son kullanma tarihi ürün satın alırken özellikle dikkat etmeliyiz. Son kullanma tarihi geçen ürünleri cildimize zarar vermemek için kullanmamalıyız. Ürün açıldıktan sonra hava ile teması bazı kimyasal reaksiyonlara neden olur. Bu nedenle uzun süre kullanmak sağlığımıza zarar verebilir. Açık ürün aynı zamanda bakterilere de açık hale gelir.

Cilt bakımının esası, cildin temizlenmesi, toparlanması ve nemlendirilmesine dayanır. Temizleyici seçerken yağlı ciltler için daha köpüren arındıran ürünler tercih edilmesi gerekirken, kuru ciltlerde cildi tahriş etmeyen ph dengesini yani cilt asidini yok etmeyen ürünler tercih edilmelidir. Yağlı ciltlerde su bazlı ürünleri kuru ciltlerde besleyici, sıkıştırıcı ürünler kullanılmalıdır. Cilt bakım ürününüzü alırken aynı ürün grubunu seçmeniz tamamlayıcılık açısından daha olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar