Kategori | Cilt Bakımı, Güzellik

Cilt Güzellik Sırları

Cilt Güzellik Sırları ve Yapılacaklar

Cilt Güzellik Sırları

Sağlıklı bir cilt, güzel görünmenin ilk şartıdır. İyi bir makyaj bile sağlıklı bir cilt yoksa altında sizi güzel göstermeye yetmeyecektir. Biz, yoğun programımızın içerisinde kuaföre gitmeyi, manikür- pedikür yaptırıp, saç boyatmayı düzenli bir hale getirmek için uğraşırız. Sıkışık zamanlarımızda bile vakit yaratırız. Ancak iş cilt bakımına gelince işler pek böyle yürümez. Oysa cilt güzellik uzmanlarına göre; çok basit birkaç yöntemle kendi kendimize de cilt bakımımızı yapmamız mümkündür. Gelin neler yapmamız gerektiğine bir göz atalım.

Cilt Güzellik Sırları ve Yapılacaklar

  • Cildi Temizlemek:  Cildinizi sabun ile temizlememelisiniz. Sabun, cildinizin kurumasına sebep olur. Cildinize uygun sıvı kremimsi yüz temizleyicinizi bir pamuğa dökerek, cildinizi yavaşça temizleyin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sıcak su, cildinizin hemen altında bulunan kılcal damarların zarar görmesine neden olabilir. Yüzünüzü yumuşak bir havlu ile ovalamadan hafifçe bastırarak kurulayın.
  • Cilde tonik sürmek:  Cilt güzellik uzmanlarına göre, toniği cildinizi temizleyip tamamen kuruladıktan sonra yüzünüze, boynunuza ve ensenize bir pamuk yardımıyla uygulamalısınız. Bu uygulama yüz yıkama kreminden arta kalanları temizlediği gibi cildinizin PH dengesini de düzenlemektedir. Özellikle yağlı cilde sahip kişilerin tonik kullanmaları önerilir. Tonik cilt altındaki yağların saklanmasını engeller. Kuru ciltlerde ise uygun tonikler kullanılmasına özen gösterilmelidir. Kuru ciltlerde yanlış uygulanan tonik cildin daha da kurumasına neden olabilir.
  • Peeling:  Her cilt tipine uygun, ölü deriyi vücuttan atmak amacıyla yapılmış ürünler vardır. Cilt tipinize uygun ürünü belirledikten sonra peeling yapılması uygundur. Sert deri dökücüler ciltte asla kullanılmamalıdır. Sıklıkla yapılan bir hata da banyo lifi, kese gibi bezlerin yüze sürülmesidir.  Cilt tipinize uygun peelingi haftada bir kez banyo yaptıktan sonra hafif nemli cildinize uygulamanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.
  • Buhar banyosu yapmak: Haftada bir kez ister güzellik salonlarında, isterseniz evinizde uygulayabileceğiniz buhar banyosu, gözeneklerinizin açılması açısından gereklidir. Evde bir kabın içerisine bir avuç papatya atıp kaynamasını bekleyin. Başınızın üzerine bir havlu alarak kabın üzerine eğilin. Cildiniz yumuşayacak ve hafif hafif terleyerek toksinlerini atacaktır. Ciltteki lekeler bu işlemden sonra asla sıkılmamalıdır.
  • Cilde maske uygulamak: Cildinizi canlandırmak için çeşitli maskeler uygulamalısınız. Maskeler her cilt tipine göre değişebildiği gibi, ne gibi bir sonuç almak istediğinize göre de değişiklik gösterir. Yağlı ciltler için en uygun maske türü içerisinde çamur bulunan maskelerdir.  Karma ciltli olanlar da t bölgesi diye tabir ettiğimiz, alın, burun çene ve yanaklarına çamur içeren maskeler uygulamalıdırlar. Kuru cilde sahip olan kişiler ise cildin su ile nem ihtiyacını karşılayacakları ve kuru cildi yumuşatacak kremsi maskeleri tercih etmelidirler.
  • Cildi nemlendirme: Cilt güzellik uzmanları cildi düzenli olarak nemlendirmenin gerekliliğini savunurlar. Cilt nemlendikçe daha genç ve daha sağlıklı görünür. Nemlendirme işlemi her sabah ve her akşam uygulanmalıdır. Gündüz kullanılan nemlendiriciler güneşe karşı en az 15 koruma faktörü bulunan kremler olmalıdır. Güneş cildi yaşlandıran en önemli etkendir. Gece ise nemlendiricinizin yaşlanma karşıtı (anti-aging) ya da kırışıklık giderici olmasını tercih ediniz. Yağlı cilt tipindeki kişilerin bile ciltlerini nemlendirmeye ihtiyaçları vardır.

Cildinize yukarıda bahsettiğimiz günlük bakım için gerekli ve yeterli yöntemleri uygulamanız bile cilt güzellik uzmanlarına göre sağlıklı bir cilt için yeterlidir. Bunun yanı sıra; sigaradan uzak durmak, düzenli ve dengeli beslenmek, spor yapmak cilt sağlığınızı korumanız için gereklidir. Bunlara rağmen cilt sağlığınızı koruyamıyor ya da cildinizde sorunlar yaşıyorsanız bir uzmana danışmanız gereklidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

1 Yorum to “Cilt Güzellik Sırları”

  1. güzellik sırları dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu sayfayı çok beğendim.

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar