Kategori | Cilt Bakımı

Cilt Sağlığı: Cildinizi canlandırın!

Kış ayları yüzümüze, ellerimize, dudaklarımıza kısaca cildimize daha bir özen göstermemiz gereken aylardır. Cildin kurumaması ve daha sağlıklı bir görünümde olması için ise cilt tipinize uygun ürünler kullanmalısınız.

Hava sıcaklığının giderek düştüğü kış aylarında sağlığımızın yanında cildimize de özen göstermeliyiz. Ama özen gösterirken hangi ürünleri nasıl kullanacağınıza doğru bir şekilde karar vermek için önce işe cilt tipinizi öğrenerek başlayın. Elinize bir ayna alıp yüzünüze dikkatle bakın. Cildiniz ne çok yağlı ne de çok kuru görünüyorsa ve hava koşullarından aşırı etkilenmiyorsa normal tiptir. Bütün yüzünüz parlıyorsa, yüzeyi portakal kabuğunu andırıyorsa ve sık sık sivilce çıkıyorsa yağlıdır. Yüzünüzde sadece T bölgesi denen alın, burun ve çeneniz parlıyorsa karma tiptir. Türkiye’de bu tip ciltlere daha çok rastlanır. Mat görünüyorsa ve soğuk, sıcak, rüzgar gibi hava koşullarından aşırı etkileniyorsa ise kuru demektir. Ancak kuru cilt ile nemini kaybetmiş cilt genellikle karıştırılır. Banyodan sonra yüzünüz geriliyor, hatta pul pul dökülüyorsa cildiniz kuru değil, susuz kalmış demektir.

cilt sağlığıÜst deri ve alt deri olarak iki tabakadan oluşan derimizi bir eve benzetebiliriz. Üstderi bu evin çatısıdır. Alt derinin yapısı ise daha karmaşıktır. Bu arada kolojen lifleri, kılcal damar ağı, çeşitli bağ dokusu hücreleri, akyuvarlar, deriye esnekliği veren elastin lifleri, ter ve yağ bezleri, kıl kökleri, serbest sinir uçları vardır. Burayı, evin yaşanan mekanı olarak düşünebiliriz. Bu durumda, evin çatısı özenle korumadığımızda yaşanan mekanın zarar göreceği açıktır. Tıpkı yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da üst deride biriken kir ve zararlı madde atıkları derimizin sağlığını tehdit eder. Bu etkenler hava yoluyla deriye girer. İltihaplara, kızarıklara, sivilcelere ve erken yaşlanmaya yol açar. Bu nedenle, sabah akşam cildimizi temizlemeye zaman ayırmamız gerekir. Sabahları cildi temizlemenin gereksiz olduğunu düşünmeyin. Çünkü cildiniz gece boyunca soluk almaya ve toksinleri dışarı atmaya devam eder.

Cildin asit dengesinin bozulması için yüzün yüksek alkali sabunlarla temizlenmesi gerekiyor. Bu durumda en iyisi piyasada bulunan her cilt tipinin farklı gereksinimleri gözönünde tutlarak hazırlanmış temizleme sütleri ve jeller. Temizleme sütünü parmaklarınızla yüzünüze yedirin, sonra bir parça pamukla fazlasını alın. Jelleri de aynı yöntemle sürüp köpürttükten sonra yüzünüzü bol suyla yıkayın. Kuruladıktan sonra cilt tipinize uygun bir tonikle gözeneklerinizi sıkıştırın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar