Kategori | Bebeğim

Çocuğun Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuğu hastalıklardan korumak, hastalığı tedavi etmekten çok daha kolay ve önemlidir. Çünkü hastalıklar çocuğun büyüme ve gelişmesinde, sonradan telafisi mümkün olmayan geriliklere, kalıcı sakatlık ve hastalıklara neden olabilmektedir. Ancak çocuk hastalandığı zaman da yapılması gerekenleri geç kalmadan ve eksiksiz yerine getirerek hastalığın çocuk üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek mümkün olabilir.

Çocuğun Hasta olduğu Nasıl Anlaşılır?

Küçük çocuklarda, özellikle süt çocuğunda bir rahatsızlığın anlaşılması çoğunlukla yetişkin insana göre daha zordur, ilk yaşta çocuk sıkıntısını veya neresinin ağrıdığını söyleyemez, 2-4 yaşlannda nadir olarak şikayetleri hakkında bir fikir verebilir. Bu nedenle anne çocuğunun normal durumundan farklı gördüğü her değişikliği dikkatle incelemelidir.

Hasta çocuk hemen neşesini kaybeder, gülmez, oynamaz ve yatağında eskisi gibi sakin yatmaz. Sıkıntılı, isteksiz ve huysuz olur. Bazan iniltili ses çıkarır, kısık veya zayıf bir sesle bağırır, ağlar ve çevresi île ilgilenmeden dalgın yatar. Uykusu rahatsızdır. Nefes almaşı hızlanmıştır ve düzensizdir. Yüzü soluktur, bazen de fazla kızarıktır.

Vücut ısısı yükselmiş, iştahı azalmış veya hiç yoktur. Hatta en sevdiği yiyecekleri bile istemez, idrar ve dışkı boşaltımında değişiklikler olur. Çocukta kabızlık veya ishal olabilir. Deride döküntüler olabilir. Hastalık başlarken çocuk üşümeye başlar. Bazı hastalıklarda titreme görülür. Çocuk ısıtıldığı halde üşümesi devam eder. Titreme île ateş yükselir. Yüksek ateşli hallerde çocukta havale görülebilir. Ateş düşünce terleme olur.

Sağlam ve Hasta Çocuklarda Vücut Isısı

Sağlam çocuklarda vücut ısısı 36.5-37derece (C°) arasındadır. Öte yandan sağlıklı bir çocuğun sıcaklığı aynı noktada kalmaz, günün çeşitli saatlerinde çocuğun hareketlerine göre değişir. Çoğu zaman sabahın erken saatlerinde en düşük, öğleden sonra geç saatlerde en yüksektir. Bu yükselme çok hafiftir. Dinlenme ile hareket arasındaki fark daha fazladır. Tamamıyla sağlıklı bir çocuğun vücut ısısı, koşturulduktan sonra 37.8 dereceye çıkabilir. Çocuk hareket etsin veya etmesin 38 derecenin üstünde bir ısı hastalığa işaret eder.

Bazı normal bebeklerde vücut ısısı 36.2 veya 36 dereceye kadar düşebilir. Bu duruma özellikle bir hastalıktan iyileştikten sonra ya da küçük çocuklarda kış gecelerinde rastlanır. Çocuk sağlıklı olduğu sürece biraz düşük ısı kuşkulanmayı gerektirmez.

Birçok hastalıklarda vücut ısısı yükselir. Anne çocugunda bir rahatsızlık olduğunu zannederse veya hissederse yapacağı ilk iş vücut ısısını derece (termometre) île ölçmek olmalıdır. Deriye dokunmakla vücut ısısı tam anlaşılmaz.

Ateşli hastalıklarda genellikle vücut ısısı sabahleyin daha düşük, öğleden sonra geç vakitlerde daha yüksek olur. Ateş ölçmek için en uygun zaman sabah ve öğleden sonra geç saatlerdir

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar