Kategori | Bebeğim

Çocuğunuzu gıda zehirlenmesinden nasıl korursunuz?

Tüm yıl boyunca gıda zehirlenmesine karşı dikkatli davranmanız gerekmesine rağmen, hastalıkların mikroorganizmada gelişmesinin genellikle sıcak havada meydana gelmesinden dolayı en önemli dönemdir. Ailenizi bu durumdan nasıl koruyabilirsiniz?

1) Kolay bozulabilir yiyecekleri buzdolabında zamanını geçirmeden tutun.
2) Ellerinizi yiyeceklere dokunmadan önce ve sonra yıkayın.
3) Çiğ bir etle temas ettikten sonra, bunları kestiğiniz tabak, kap ya da aletleri temizleyin.
4) Et ve süt ürünlerini sıcaklığı en az 160 dereceye ulaşabilen fırınlarda pişirin.
5) Macrowave kullanıyorsanız, karıştırılabilir yiycekleri karıştırın ve yiyeceğin çeşitli yerlerinden tadına bakın çünkü sağlıklı ve yeterli ısının ulaşmadığı noktalar olabilir. İyi bir öneri fakat hiç düşünmediğiniz bir biçimde yiyeceklere gizlice birtakım mikroplar yerleşmiş olabilir.

İki sıkça yapılan hata:

Yüksek ısı faktöründe hata:gıda zehirlenmesi

Kolay bozulabilen yiyecekler buzdolabının dışında ancak 2 saate kadar dayanabilir. Fakat bu iki saat kuralı oda sıcaklığının 20°C olduğu bir ortamda geçerlidir. Eğer çok sıcak bir günde dışarıda iseniz ya da bulunduğunuz odada air condition yok ise bunu göz önünde bulundurarak ölçüm yapın. Örneğin, eğer hava 30°C ise kolay bozulabilir diye tabir ettiğimiz yiyecekler bir saatten fazla buzdolabının dışında kalmamalıdır.

Sıcakta araba kullanma:

Çok ısınmış bir araba, bakteri ve diğer zararlı mikroplar için büyük bir kuluçka makinesine benzer. Eğer yeriniz varsa, soğutucunuzu arabanın bagajından-ki bu arabanın en sıcak noktasıdır başka bir yere yerleştirin. Ayrıca, yiyecekleri bir dondurmanın eriyebileceği kadar uzunlukta arabanın içinde bırakmayın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar