Kategori | Sağlık Konuları

Çocuk nedir, ne değildir ?

Çoğu zaman çocuğumuzun sorunlarla dolu bir insan olduğu gerçeğinden uzaklaşır, onu bizi eğlendiren canlı bir oyuncak olarak görürüz. Konuyu biraz daha açalım: çocuğunuzla dilediğiniz kadar oynayın, onunla doyasıya eğlenin, ama onun oyuncak eşya olmadığını, bir iradesi, duyarlılığı, kendine özgü zevkleri ve ihtiyaçları bulunduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Hem çocuk evcilleştirilecek bir hayvan da değildir. Ona reverans yapmayı, gülücükler dağıtıp, sağa-sola selam vermeyi öğretmek faydasız, bir o kadar da gülünçtür. Ne kadar küçük olsa da gururu vardır. Çocuğu kukla gibi oynatmak, etrafa tebessümler yağdırmaya zorlamak eğitim değil, kişiliğini bozmaktır.

Biz büyüklerin içine düştüğü en büyük yanılgılardan biri de çocukların bizimkinden apayrı bir dünyada yaşadıkları düşüncesini benimsememizdir. Çoğu kez de nedense bu dünyanın bizimkinden daha alt düzeyde, daha az gelişmiş bir sosyal sınıf olduğu fikri yerleşir. Oysa çocukların bazı şeyleri anlayamamaları, yaşayamamaları, yardıma ihtiyaç duymaları bize, onları yetişkinlerin dünyasından dışlama hakkı vermez. Otuz günlük de olsa otuz yaşında da olsa, insan insandır. Çocuğu, ancak kendisine zararı dokunabilecek şeylerden yoksun edebiliriz. Bizim canımızı sıkan şeylerden değil.

cocuk

Çocuğu tepki ve hareketleriyle de değerlendirmek yanlıştır. Durmadan haykırıp tepinmesi, eline geçirdiğini kırıp parçalaması, ille de öfkeli, şımarık ve saldırgan olduğu anlamına gelmez. Aradığı sevgi ve anlayışı bulamamış, gereksindiği yardımı görememiş mutsuz bir insandır belki de. işte, bu nedenle öfkesine öfkeyle şiddetine şiddette karşılık vermeden önce bütün bu olasılıkları göz önünde bulundurmakta fayda var. Özetle çocuk ne bir eşya, ne de bir oyuncaktır. Yetişkinlerden farklı, ikinci sınıf bir varlık olmadığı gibi, çoğu kez göründüğü gibi de değildir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar