Kategori | Bebeğim

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar

Çocukların en yakın arkadaşlarından biri de evcil hayvanlar. Korkusuzca onları sevip okşabiliyorlar. Yalnız büyüklere bir görev düşüyor; onları meydana gelebilecek hastalıklardan korumak. Öyle ki minik bir tırmık izi bile kısa zamanda mikrop kapıp keyfinizi kaçırabiliyor.

Hayvan sevgisini doyasıya yaşıyoruz; onları sevip okşamaktan, onlarla beraber oyun oynamaktan büyük keyif alıyoruz. Kimi zaman da sınırları aşıp sevimli dostlarımızla beraber aynı koltuğu ya da aynı yatağı paylaşmaktan alamıyoruz kendimizi. Sevmek, oyun oynamak güzel ama bunun yanında köpeklerin ve kedilerin taşıdığı çeşitli hastalıklar bulunuyor. Hem kendinizi hem de çocuklarınızı oluşabilecek hastalıklardan da korumanız gerekiyor.

Çeşitli mantar hastalıkları, tırmık yaraları, egzama, solunum yollarının rahatsızlanması sık sık görebileceğimiz hastalıklar arasında yer alıyor. Minik bir çizik bile iltihap kapıp büyük bir yaraya dönüşebiliyor. Bu yüzden  tırmık yarasına bile önem vermeniz, yarayı iyice temizlemeniz gerekiyor.

Kedi her ne kadar yumuşak huylu olursa olsun; dişleri çok ince ve keskin olduğundan dolayı meydana gelen sıyrıklar kolayca mikrop kapabiliyor. Köpeklerde ise özellikle Alman Kurdu ve Chow Chow’lar çocuklara en çok hastalık geçiren köpek türleri arasında yer alıyor.

Yapmanız gereken, çocuklarınızın evcil hayvanlarınızla çok fazla haşır neşir olmasını engellemek. Mikroba duyarlı olan küçükler; evcil hayvanlar karşısında dirençsiz kalabiliyorlar.

Minik dostlarımızı ne kadar çok seversek sevelim, biraz kendimizi tutmamız gerekiyor. Kimi zaman onların sokakta gezindiğini unutuyoruz ve farkına varmadan, daha doğrusu umursuzca, onların koltukların ya da yatakların üzerine çıkmalarına izin veriyoruz. Baştan eğitimini sıkı  tutarsanız köpeklerinizin koltuklara ve yataklara çıkmasını engelleyebilirsiniz. Unutmayın evdeki patron sizsiniz!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar