Kategori | Bebeğim

Çocuklara oyuncak seçerken dikkat edilecekler

Oyun, okul öncesi dönemde yalnızca çocuğun zamanını geçirdiği ya da fazla enerjisini kullandığı bir zaman olarak düşünülmemelidir. Oyun çocuğa kimsenin öğretmeyeceği şeyleri, çocuğun kendi deneyimleri yoluyla öğrenmesini sağlar. Okul öncesi dönemde çocukların deneme yapmalarına olanak sağlayan araçlardan bir tanesi de oyuncaklardır. Çocuğun yaşamının tümüyle oyun olduğu düşünülürse, çevresindeki her şey onun oyuncağı olabilir. Dış dünyayı ve insanlar arası ilişkileri anlamasına yardımcı olan oyuncaklar, aynı zamanda çocuğun duygularını, düşüncelerini ve iç dünyasını ifade edebilmesini sağlayan en önemli öğrenme ve eğlenme araçlarından biridir.

Çocukların gelişimlerine göre oyuncak çeşitleri seçilirken dikkat edilmesi gereken kriterler şunlardır:

1. Çocukların yaşı
Yaş gelişim düzeyini gösterir. Bu nedenle çocuğun yaşına uygun oyuncak seçimi en fazla dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çocukların yaşına, ilgi ve isteklerine ve gelişim seviyesine uygun oyuncaklar tercih edilmelidir. Örneğin;iki yaşındaki bir çocuğa porselen çay takımı almak uygun değildir. Onun yerine plastik bir çay takımı alınabilir.

Çocuk

2. Oyuncaklar çocukların hayal güçlerini geliştirici nitelikte olmalıdır
Okul öncesi dönemde oyunlar büyük oranda hayal güçlerine dayanır. Bu dönemde alınacak oyuncaklar, çocuğun hayal gücünü geliştirip yeni oyun imkanları sunan niteliklere sahip olmalıdır. Buna en iyi örnek legolardır.

3. Oyuncak yeni oyun imkanları yaratmalıdır
Yeni oyuncak alınırken elde olan oyuncak türleri düşünülerek seçim yapılması son derece önemlidir. Birbirini tamamlayan oyuncaklar çocukların oyunlarını daha da zenginleştirecektir.

4. Oyuncağın yapıldığı madde
Okul öncesi dönemde çocuklar için doğal malzemelerden yapılan oyuncaklar tercih edilmelidir. Ahşap oyuncaklar, içi dolgu oyuncaklar vb. çocukların kendilerini ifade etmelerini ve duygusal açıdan rahatlamalarını sağlayan, aynı zamanda ekonomik ve eğitimsel değeri olan oyun malzemeleridir. Plastik oyuncakların boyası akmayan iyi kalitede yapılmış olması gerekir. Oyuncaklar, sağlığa uygun, kullanışlı, dayanıklı ve iyi kalitede olmalıdır.

5. Oyuncakların şekilleri ve renkleri çocuğa uygun olmalıdır
Çocuklar oyuncaklarda da canlı ve çekici renkleri tercih ederler. Okul öncesi dönemde seçilen oyuncakların şekilleri ve renkleri çocukların hafızalarını zorlamayacak, dikkatlerini dağıtmayacak türde olmalıdır.

6. Dayanıklılık
Bu dönemde çocuğa verilen oyuncaklar dayanıklı olmalıdır. Oyuncağın çabuk kırılması çocuklarda hayal kırıklığı yaratır. Oyuncakla arasındaki sürekli ilişkiyi engeller.

7. Fiyat
Okul öncesi dönemde oyuncağın fiyatı, kalitesi, oyun imkanları yaratma kapasitesi ve dayanıklılığına göre belirlenmelidir. Bu dönemde oyuncakların her zaman satın alınması gerekmeyebilir. Özellikle çocuklar kendi yaptıkları oyuncaklarla oynamaktan büyük zevk alırlar. El yapımı oyuncakların bir başka eğitici yanı da çocuğun bu zaman dilimini yetişkinle paylaşmasıdır;bu hem yetişkin hem de çocuk için son derce önemlidir.

Ne zaman oyuncak almalıyız?” sorusu da oyuncak seçimi kadar önemli bir noktadır. Önemli olan, çocuğa sık ya da çok seyrek aralıklarla oyuncak almak değil, çocuğun çok amaçlı olarak kullana bileceği onun yaratıcılığını geliştiren gelişim alanlarına hitap eden oyuncakların seçilmesidir. Oyuncaklar çocukların bedensel, zihinsel, sosyal, duygusal ve dil gelişimlerini destekleyen, yaratıcılığını ve içinde yaşadığı dünyayı tanımasını sağlayan en önemli araçlardır. Oyuncakların seçimi en az oyuncağın kendisi kadar önemlidir. Oyuncak tercihi konusunda biz yetişkinlere birçok sorumluluk düştüğünü hiç unutmamalıyız.

Hep sevgiyle kalın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar