Kategori | Bebeğim

Çocuklarda el – ayak – ağız hastalığı

El-ayak-ağız hastalığı: bu konu, bu günümüzde çocukların, küçük bebeklerin ana okulundan başlayarak bulaştığı bir ekzantematöz hastalıktır.

Özellikle ilkbahardan sonbahara kadar aylarda çocuklar arasında oldukça yaygın bir hastalık olarak özellikle el, ayak ve ağız bölgesinde, daha çok ise ayak tabanı avuç içinde kabarcıklar gibi deri döküntüleri ile kendini gösteriyor.

Hastalığın belirtileri sabittir. İlk olarak 3 gün devam eden 38 derece civarında ateş, iştahsızlık, , mide ağrısı ve genel halsizlik ile kendini gösterir, sonrasında çocuğun yemesinde ona ağrı ve yanma verecek şekilde ağızda ve dil üzerinde kabarcıkların çıkmasıyla devam ediyor.

Birkaç gün sonra, gri renkli eliptik şekildeki kabarcıklar el ve ayaklarda üzerinde ve bazen ise poposunda görünmeye başlıyorlar.

Genel olarak, bu hastalık özel bakım talep etmez.

Hastalık için özel bir tedavi yok, ama önerilen doktor ziyaretinden sonra, çocuğun yemesi ve içmesini kolaylaştırmak için, derideki rahatsızlıkları aradan kaldırmak için ateş ve yerel ilaçlar alınması gerekiyor.

El-ayak-ağız hastalığı çok bulaşıcı değildir ancak enfeksiyon özellikle okul ve ya kreş de hapşırma, öksürük ve tükürük yolu ile bulaşa da bilir. Virüsün hamilelik sırasında bulaşmaması için çok dikkatli olmak gerek. Çünkü bu virüs hamilelik devrinde sorunlar yaşata bilir. Uzmanlar hastalığın bulaşmasını önlemek için anne adaylarına bu virüsü taşıyan çocuklarla temastan kaçınmalarını tavsiye ediyorlar.

Çocuklarınızın bu rahatsız edici hastalığa bulaşmaması umuduyla, şimdi, onunla başa çıkmak için tüm bilgilere sahipsiniz!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar