Kategori | Bebeğim

Çocuklarda hayır diyebilme cesareti

Çocukların bir yaşına doğru öğrenmeye başladıkları hayır sözü onlar için her gün birçok kez tekrarladıkları bir kelimeye dönüşecek ve onun tarafından kendini kanıtlamak şekli olacaktır.

Ona önereceğiniz istenilen bir şeye, ne olursa olsun onun cevabı negatif olacaktır, bazen ise bu şeyler aslında onların ilgisini çekecek ve sevdikleri şeyler olmasına rağmen cevapları “hayır” olacaktır. Bu sistematik aşama “negativizm” olarak adlandırılır ve birkaç ay veya birkaç gün sürebilir.

Çoğu zaman çocuğun “hayır” demesi gerçekten reddetme ifade etmek istiyor demek değildir, ama aynı zamanda onun da kendiliğin de söz sahibi olması ve onun da diyeceklerinin olmasını göstermesi için “hayır” kelimesini sürekli kullanır. Bazen sorduklarınız ne olur olsun “hayır” diye yanıtlaması sizi düşündürüyor: “neden acaba “evet” değil “hayır”?! Çocuk aslında velilerinin yetkisini yenerek ve kendi gücünü göstermek istiyor. Bundan ilave daha net ve belirgin şekilde görüşlerini ifade edebildiğini düşünüyor ve size karşı “HAYIR”-ın daha fazla etkisi olduğunu fark etmiştir.

Benim tavsiyem bir süreliğine onu ikna etmeden teklife istediği şekilde cevap vermesi için zaman vermektir.

Kendini ifade etmesi taktiği çalışmazsa teklif ettiğiniz şeyde ısrarcı olmayınız ve yerine bir alternatif sağlayın. Mesela,  ceket mi yoksa palto mu giymek isterdin? Bu şekilde bir seçim ile karşı karşıya kalacaktır.

Ve her zaman hatırlayınız ki, çocuklarınızın bu dünyada kendilerini kanıtlaması için “HAYIR” demelerine gerek yok, onların gerçek muhatapları Siz velileri olmalı!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar