Kategori | Bebeğim

Çocuklarda Hiperaktiviteler

Çocuklarda Hiperaktiviteler

Dikkat eksikliği, aşırı hareket bozukluğu olarak bilinen hiperaktivite; bebeklik döneminde başlıyor. Hastalık her 100 kişiden 5’inde gözleniyor. Churchill, Mark Twain, Edison gibi ünlü isimlerin de sorunu olan hiperaktivite, erkek çocuklarda daha sık görülüyor. Hiperatif çocukların en belirgin özellikleri şunlardır:

  1. Ev ödevinden nefret ederler.
  2. Hiçbir konuda uzun süre zihinsel aktivite gösteremezler.
  3. Düzensizdirler.
  4. Monoton bir çevrede depresyona girerler.
  5. Tehdit ya da cezadan etkilenmezler.

Hiperaktivite Nedenleri

Beyindeki dikkat merkezinin glikoz kullanımında ortaya çıkan dengesizlik, çocuklarda dikkat eksikliğine ve hiperaktiviteye yol açıyor. Bu faktörün dışında kalıtım, anne karnındaki hastalıklar ve zor doğumun da hiperaktivitede etkili olduğu düşünülüyor.

Hiperaktivite Belirtileri

Hiperaktivitenin üç önemli belirtisi var. Uzmanlara göre eğer çocuk yaşına göre aşırı hareketli, kıpır kıpırsa ve yerinde duramıyorsa; dikkat eksikliği yüzünden çalışamıyor, öğretmenini dinleyemiyorsa; sonunu düşünmeden eyleme geçmesi söz konusuysa hiperaktiflik söz konusu olabilir.

Hiperaktivite Tedavisi

Hiperaktivitenin tedavisine altı yaşından önce başlanmıyor. Okul yaşamıyla birlikte, çocukta öğrenme bozukluğu ve uyum zorluğu varsa, ilaç tedavisi uygulanıyor. Çocuklar tedavi edilmezlerse yüzde 70’inde ciddi öğrenme bozukluğu gelişiyor. Suça eğilim artıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar