Kategori | Genel

Çocukların Önünde Kavga

Çocukların önünde yapılan tartışma ve kavgalar, anababanın uzlaşması ile sonuçlandığı takdirde çocuğa fazla zarar vermiyor.

Yıllarca dişlerini sıkıp, çocuklarının önünde kavga etmemeye, hatta tartışmamaya dikkat eden ebeveynler artık rahatlayabilirler, çünkü son yapılan bir araştırma çocukların kavganın nerede ve niçin olduğu ile değil, nasıl olduğu ile ilgilendiğini ortaya koyuyor. Çocuk, kavganın sonunda tartışmaya yol açan konuda uzlaşmaya varılacağına inanırsa, kavgadan fazla etkilenmiyor. Araştırma sırasında 10 çocuktan 7’si mutlu bir aile için en gerekli unsurun birbiriyle iyi geçinen anababa olduğunu söylüyor.

Bu son araştırmanın sonuçlarını değerlendiren psikolog Jenny Reynolds , evdeki stresin çocukları nasıl etkilediği konusunda şunları söylüyor:”Çocukları kapalı kapılarla kandırmak mümkün değil. Çocuk, anne ve babasının arasının ‘iyi olmadığını’ hisseder.” ”Çocukların Önünde Olmaz” başlığı altında yayınlanan araştırma raporuna göre, aile içindeki kavgalar kız ve erkek çocukları farklı etkiliyor. Erkekler kavgadan sonra havadaki gerginliği hissederek daha çok içlerine kapanırken, kız çocuklar kavgaya müdahale etme eğilimi gösteriyor.

Sık sık kavga eden anababalar, evdeki gerilimin etkisiyle çocuklarına da ters davranıyor. Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka bulguya göre ebeveyn, kavgayı izleyen dönemde karşı cinsten olan çocuğuna daha kötü davranıyor.

Çocukların aile içi kavgaları nasıl karşıladıklarına ilişkin verdikleri yanıtları inceleyen Reynolds, kavganın sonunda anababanın tartışmaya yol açan konuda uzlaşmaları durumunda çocukların çok fazla etkilenmediğini ileri sürerek,”Bu kavgalar çocuklara ileri yaşlarda önlerine çıkan sorunlara çözüm getirme konusunda yardımcı olabiliyor” diyor.

Çocukların çevrelerinde olup bitene, yetişkinlerden daha duyarlı olduğuna dikkat çeken Reynolds, bazı çocukların anababaları arasındaki kavgalardan kendilerini sorumlu tuttuklarını ve tanık oldukları tartışmaların, ebeveynler unutsa dahi uzun süre belleklerinden silinmediğini belirtiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar