Kategori | Cilt Bakımı

Deri bakım ürünleri

Deri bakım ürünleri sağlıklı derinin devam ettirilebilmesini sağlamak için üretilmiştir. Bu ürünler doku sıkılaştırıcılar (astringentler), nemlendiriciler ve güneş ürünleridir.

Doku sıkılaştırıcılar (astringent): deriden yağ ve sabun artıklarını giderir. Genellikle kurutucudur. Su, alkol, propilen glikol, salisilik asit içerebilir. Kuru, hassas veya tahriş olmuş cildi olanlarda kaşıntıya, yanmaya veya iğnelenmeye neden olabilir.

Nemlendiriciler: Nemlendiricilerin asıl içeriği su ve nem kaybını önlemeye yönelik olarak yumuşatıcılardır (bitkisel, hayvani veya petrol bazlı deri bakım ürünleriyağlar).

Yağsız nemlendiriciler derinin dış tabakasına suyu çekerek işlev görmektedir. Gün için üretilmiş yüz nemlendiricileri genellikle gece kremleri ve göz kremlerinden daha hafiftir.

Nemlendiriciler de deri tipine göre formüle edilmektedir.

Her ne kadar yağlı derisi olanlarda nemlendiriciye gerek olmasa bile nem kaybına neden olan bir çok etken olduğu için – yaş, sıcaklık, rüzgar, güneş – çoğu insan nemlendiricilerden fayda görmektedir. Derinin üstünde yağlı bir tabaka oluşturarak derideki suyun buharlaşarak kaybolmasını önlerler veya derinin iç tabakalarındaki suyun derinin üst tabakalarına gelmesine neden olurlar.

Suyun buharlaşmasını önleyen ürünlerde vazelin, mineral yağlar, lanolin ve silikon bulunur.

Suyu derin tabakalardan üst tabakalara çeken ürünler de ise gliserin, propilen glikol, proteinler ve bazı vitaminler bulunur.

Göz çevresi derisi çok ince olduğundan göz kremleri genellikle bu çok duyarlı deri için üretilmiş nemlendiricilerdir.

Güneş kremleri: ışığı emen, yansıtan veya dağıtan kimyasallar bulunur.

Işığı emen ürünlerde PABA (para amino benzoik asit) esterleri bulunur.

Kimyasal içermeyen güneş kremleri olarak bilinen fiziksel güneş kremlerinde titanyum dioksit vardır. Bu tip güneş kremlerine karşı herhangi bir reaksiyon bildirilmemiştir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

1 Yorum to “Deri bakım ürünleri”

  1. ilayda şahin dedi ki:

    Güneş Koruma Faktörü (SPF) – Bu sınıflama, güneş kremleri için kullanılır, güneş kreminin ışınları bloklama gücünü ve kaç kat fazla koruma sağlayacağını ifade eder. Örneğin, 30 SPF (30 güneş koruma faktörlü) bir ürün sizi ve çocuğunuzu güneş altında normalden 30 kat daha fazla koruyacaktır. Eğer teniniz güneş altında normalde 6 dakikada yanıyorsa, 30 SPF+ Koruma Faktörlü bir kremle güneş altında 180 dk (3 saat) kalarak aynı oranda yanarsınız.

    Güneş kremi güneşe çıkmadan 30 dakika önce kullanılmalıdır, bu süre insan cildinin koruyucu maddeleri absorbe etmesi için gereklidir. En iyi güneş kremi nasıl olmalıdır sorusuna ise,İçeriği kimyasal madde barındırmayan,mineral içerikli olmalı ve kesinlikle A vitamini,paraben,sls,sles,1,4 dioxane,fitalat,silikon,yapay kokulandırıcı,renklendirici vede ambalajında BPA içermeyen ve UVA ve UVB ışınlarını bloke eden geniş-spektrum korumalı olanıdır.Bu konuda Amerika Çevresel Çalışma grubu (Environmental Working Group )örgütünün yaptığı 41.000 ürün üzerinde yapılan ayrıntılı laboratuar testlerin Trukid Markasını içerik ve bileşen olarak en başarılı seçmiş ve tüketici ödülü almaya layık bulunmuştur.

    Kaynak:http: //www.ewg.org/skindeep/

    Yapılan araştırmalar gösteriyorki insan vücudu için en uygun görülen güneş koruma faktörü 30 SPF dir,daha yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler bileşen olarak aynı içeriğe sahip sadece,koruma zamanını uzatmak amacı ile daha fazla zararlı kimyasal ihtiva etmektedir.

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar