Kategori | Cilt Bakımı

Deri tipleri

Bazılarımız deri tipini bilse bile çoğumuz bilmeyiz.

Belki de cildinizi sizin deri tipinize göre aşırı kuvvetli bir ürünle yıkamaktasınız. Eğer yağlı bir cildiniz varsa ve kuvvetli bir sabun kullanmakta ve sık sık yıkamakta iseniz cildiniz daha çok yağlanacaktır. Deriniz kaybettiği yağı yerine koymaya çalışacaktır.

Deri tipi testi: sabah kalktığınızda yüzünüzü hafif bir yüz temizleyicisi ile yıkayıp tamponlayarak kurulayın. Herhangi bir ürün kullanmadan bir saat bekleyin. Alnınıza, burnunuza, çenenize ve yanaklarınıza bir kağıt mendil ile bastırıp gazla bir yağlılık olup olmadığını kontrol edin.

deri tipleriFazla yağ nedeniyle deriniz parlamamakta veya çok gergin ve kupkuru değilse normal deriniz var demektir.

Eğer T-bölgesinde (alın, burun ve çene) yağlı ancak yanaklarda normal ise kombine deriniz var demektir.

Eğer tüm cildiniz parlamakta ise veya mendilde her bölgeden yağ izleri kalmışsa yağlı/akneye eğilimli deriniz var demektir.

Eğer cildiniz gergin ve kimi bölgelerde kabuklanmalar görülüyorsa ve bu durum nemlendirici ile düzelmekte ise kuru cildiniz var. Nemlendirici olmadan kuru deri daha kırışık ve yaşlı görünür. Aynı zamanda daha da hızlı yaşlanır.

Eğer yüzünüzde ve/veya vücudunuzda deride kabuklanma, kırmızı kabarıklıklar veya batma hissi varsa duyarlı deriniz var demektir.

Deri tipinizi bildikten sonra üretilmiş ürünlerden size uygun olanını seçebilirsiniz.

Derinizin de mevsimler gibi değiştiğini unutmayın.

Ayrıca yaşlandıkça derinizin gereksinimleri de değişmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar