Kategori | Sağlık Bilgileri

Diabet ve Spor

Diabet, halk arasında bilinen adıyla “şeker hastalığı” ile spor arasında sıkı bir ilişki vardır. “Diabetli hasta spor yapamaz” gibi hiçbir tıbbi kanıta dayanmayan iddiaları kesinlikle kabul etmeyen doktorlar sporun tedavinin neredeyse yarıs olduğunu vurguluyorlar.

Ancak şeker tipine göre, uygun sporun hangisi olabileceğini bilmiyorsanız yazımız size ışık tutacaktır. Düzenli spor yapmak diabet hastalığının pek çok nedenini ortadan kaldırır. Kalp ve damar sistemine yararlı olup kan dolaşımını düzenler. Ayrıca zayıflamada da çok önemli rolü vardır.

İki tür diabet var:

Sizinki hangisi?
Spor dalınızı ona göre seçin….

Genç şekeri ve uygun spor dalları

Genelde ilkokul çağları ile gençlik çağları arasında başlar. Kalıtımsal ortaya çıktığı sanılan, ancak kesin kaynağı hala sır olan bu hastalıkta kişi sürekli insülin iğnesi ile tedavi edilir. Kandaki glikozu düzenli bir seviyede tutan insülin miktarı ise hastaya göre değişir.

Genelde yedi ile on yaşlarındaki bir çocuk spor yapamaz, ancak okulda jimnastik yapar. Pek çok diabetli çocuğun ailesi onun jimnastik yapmasına izin vermezler. Oysa, her hafta aynı saatlerde düzenli olarak yapılan basit jimnastik hareketleri bile son derece yararlı ve gerekli bir tedavi yöntemidir.

Yaş ilerledikçe genç futbol, yüzme, voleybol, tenis, bisiklet ya da koşu gibi sporlar yapmak isteyecektir. Eğer küçük yaşta başlamamışsa belli bir yaştan sonra spora başlaması tehlikeli sağlık sorunlarına yol açar.

Bu nedenle genç şeker hastası küçük yaşlardan itibaren spor yapmalıdır.
Genç şeker hastasının yapması gereken öncelikli şeyler;

. Doğru insülün alımı, doğru beslenme ve uygun spordur. Ancak insülün ve beslenme miktarını kesinlikle doktor belirlemelidir.

. Spor konusunda da bilinçli olmak tedavinin neredeyse yarısı demektir. Spor yapmak metabolizmada değişikliklere neden
olur. Sporcu şeker hastası hareketsiz yaşam dönemlerine oranla daha fazla yemek yemek durumundadır. Buna karşılık daha az insülün almalıdır. Günümüzdeki taşınabilir kan şekerini ölçme cihazları sayesinde sürekli kontrol yapmak da tedavinin önemli bir diğer bölümünü teşkil eder.

. Spor yapmadan önce ve yaptıktan sonra daima kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Bu sayede hipoglisemi riskini azaltabilirsiniz.

. Spordan 30 dakika önce biraz süt için ve nişastalı ufak bir kurabiye yiyin, bir bardak meyva suyu için.

. Ani kan şeker düşüsünde kullanmak amacıyla yanınızda bir şeker veya bon bon bulundurun.

Yaşlılık şekeri ve uygun spor dalları

Kırk ile elli yaşları arasında başlayan bu diabet tipinin nedeni biraz düşük insülin miktarı olabileceği gibi kanda normal hatta yüksek insülün miktarıda olabilir. Bu hastalar normal glikoz miktarını devam ettirebilmek için giderek daha çok insülin alabilirler. Asıl sorun vücudun insüline karşı direncidir.

Yaşlılık şekeri hastalarının çoğu fazla kilolu veya oburdurlar. Bazen ideal kiloya kavuşmak insülin miktarını normale döndürse de genelde rejim konusunda asi olurlar. Bu nedenle kan şekeri inişli çıkışlı bir seyir izler.
Günümüzün modern ilaçları sayesinde ağızdan alınan kan şekerini normal seviyeye getirmek mümkündür.

Doğru tedavi için:

. Öncelikle ideal kiloya inmek için sıkı diyet uygulanmalıdır. Kilonun korunması için doktorun verdiği beslenme diyetine harfiyen uyulmalıdır.

. Spor her türlü diabet hastası için yarı tedavi demektir. Ancak bu tip diabet hastası yaşına uygun bir spor dalını seçmeli ve bunu kendini zorlamadan kademe kademe uygulamalıdır.

. Eğer hastalık başgöstermeden önce hareketsiz bir yaşam stiline sahip ise çok hafif sporlarla başlamalı ve miktarını yavaş yavaş çoğaltmalıdır.

. Diyet konusunda olduğu gibi spor konusunda da kararı verecek olan doktordur.

. Yürüyüş, hafif koşu, yüzme, basit jimnastik egzersizleri ile başlayıp doktor tavsiyesine göre diğer spor dallarına da geçiş yapılabilir.

. Yaşlılık şeker hastası da tıpkı genç şekerli gibi spor yaparken hareketsiz yaşam dönemine oranla daha çok yemek yiyebilir ve daha az insülin alabilir.

. Spor yapmadan önce ve yaptıktan sonra kan şekeri ölçüm aleti ile sürekli kan şekerini ölçmeli ve konuyu doktoruyla sürekli görüşmelidir.

. Spor yapmadan önce biraz süt içmeli ve nişastalı ufak bir kurabiye yemelidir. Ayrıca yanında sürekli bir kesme şeker ya da bon bon bulundurmalıdır.

Sporun yararları:

. Her şeyden önce spor kişiyi ruhen rahatlatır, stresi uzak tutar.

. Kan dolaşım sistemini düzenler.

. Hastalığın ileri vakalarında da damarlarda sorun çıkabilir. Ancak düzenli spor yaparak ciddi damar sorunlarına set çekebilirsiniz.

. Düzenli spor, kişiye ruhsal rahatlama sağladığı için hastalığın verdiği olumsuzluk duygularını da ortadan kaldırır. Hasta psikolojik açıdan positif bir yaşam görüşüne kavuşur.

. Şeker hastası için son derece önemli olan ideal kiloya ancak düzenli sporla kavuşabilirsiniz.

Doktorların Tavsiyesi:
. Spor
. Doğru beslenme
. Sıkı bir hasta doktor ilişkisi
. Kan şekeri ölçüm aleti ile sürekli kontrol, olası her değişiklikte doktora danışmak.
. Spor yapanların düzenli olarak elektrokardiyogram çektirmeleri
. Düzenli göz kontrolü
. Düzenli psikolojik kontrol (özellikle erkeklerde kısırlığa neden olabilir)

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar