Kategori | Hastalıklar

Diabet

Diabet, kan şekerini düzenleyen insülin hormonunun yetersizliği nedeniyle, kan şekerinin yeterince kullanılmaması sonucu oluşan bir metebolizma bozukluğu hastalığıdır. Hastalığın oluşumuna neden olan birçok etmenle vardır. Bunların başında şişmanlık ve genetik etmen gelir. Hastalık erken teşhis edilip, sürekli ve istenen biçimde kontrol edilirse hipoglisemi koması, diyabetik damar hastalığı, diyabetik retinopati, diyabetik nefropati, diyabetik rönopati gibi komplikasyonlar önemli ölçüde azaltılır veya önlenir. Çünkü, diyabet hastanın yemek alışkanlıklarında değişiklik yapmasını günlük yiyecek değişim listesini öğrenmesini, hastalığın belirtilerini ve buna bağlı acil önlemleri alınmasını, insulin alanların idrar testlerini ve insulin enjeksiyonunu yapabilmelerini gerektiren bir hastalıktır.

Sağlık örgütlerinde çalışan ve hastayı tedavi eden kişiler, öncelikle kendi bilgi ve becerilerinde haraketle hastayı tedaviye çalışmakta ve gerekli önerilerde bulunmaktadırlar. Oysa hastanın da kendi alışkanlıkları vardır ve alışkanlığın değiştirilmesi uzun zaman ve ilgi yanında bu iş için eğitilmiş kişilerin yardımı gerekmektedir.

Diabetli hastaların eğitimi

Hasta, hastalığı ve tedavinin esasları konusunda eğitilmezse tedaviden olumlu sonuç beklenilemez. Ancak ömür boyu süren ve sadece ilaçla sonuç alınamayan hastalıklarda bu eğitim çok daha büyük önem taşımaktadır. Diabet tedavi ile geri döndürülemeyen bir hastalıktır ve hasta, yaşam süresini uzatmak istiyor ve yaşantısı boyunca sağlıklı boyunca sağlıklı kalmak istiyorsa, ömrünün sonuna kadar bazı kurallara uymak ve bunu sağlayabilmek içinde alışkanlıklarında değişiklik yapmak zorundadır. Diabetin tedavisi hastanın yaş ve durumuna göre, insülin, oral hipoglisemik ajanlar ve diyet tedavisi ile sağlanır.

Diabetlinin eğitimi konusu, doktor, hemşire, psikolog, psikiatrist gibi kişileri de ilgilendirmekte ise de bu kişilerin hastaya eğitimin dışında daha pek çok ve zaman alıcı görevleri olduğundan bugün için bu yaklaşım en etkin olarak tedavici diyetisyenler tarafından gerçekleştirilebilir. Yetişkin diyabetlilerde tedavinin yalnızca diyetle olduğu akılda tutulursa diyetisyenin görevinin önemi daha açık olarak anlaşılır. Hasta ziyaretlerinde doktorla birlikte diyetisyende bulunmalıdır ve diyetisyen, hastasını yattığı günden itibaren görebilmelidir.

Eğitim yanlızca hastanelerde kalmaması bir merkezce de denetilmesi gerekmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar